| Andrei99andreea a întrebat:

Am 21 ani, locuiesc în Timișoara, lucrez de 8 luni și am contract de munca pe termen nedeterminat și întrebarea mea ar fi următoarea. Având în vedere ca sunt asigurata medical, as putea beneficia de o "reducere" în cazul în care as vrea sa ma operez pentru scăderea dioptriilor (am miopie - 1.75 la ambii ochi)? Nu îmi permit sa plătesc întreaga operație și mi se pare o bătaie de joc sa nu pot beneficia de servicii medicale gratuite având în vedere taxele pe care le plătesc statului luna de luna. Va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| IGM a răspuns:

Teoretic ar trebui sa fie platita operatia daca esti asigurat, cel mai bine e sa mergi la medicul de familie sa iti iei trimitere si sa si intrebi, doamne cat ar trebui sa ma coste. Daca iti iei trimitere nu ar trebui sa te coste... Dar daca te duci tu la cabinet direct, vei plati...

| migren a răspuns:

Salut!
Statul nu iti acopera lucrurile pe care le vrei tu de placere. Asa si eu vreau sa imi pun niste silicoane, ca am nevoie de ele, muncesc si ma ajuta. Cam asa si tu. Operatia nu e asigurata si nici nu primesti vreo reducere. Sa nu mai zic ca aia nici macar nu e o miopie mare si operatia pare mai degraba un moft, nicidecum ceva necesar. Cred ca ar fi bine mai intai sa te documentezi ce acopera statul si ce nu, astfel eviti sa nu te faci de ras daca mergi la medic cu astfel de cerinte.