| annnna1234 a întrebat:

Am 21 ani si recent am suferit o prima criza epileptica tonico-clonica in somn. Nu am mai avut niciodata astfel de probleme, nu am pe nimeni in neam cu epilepsie si nici nu consum alcool, cafea, droguri, nu pierd nopti. In schimb urmez tratament cu anticonceptionale pentru ovare polichistice si in momentul producerii crizei incepusem folia a 3a de o saptamana. Este posibil ca acea criza sa fi fost produsa de anticonceptionale? Va rog raspundeti-mi, sunt foarte speriata intrucat vreau sa determin cauza si sa o inlatur pentru a nu mai repeta criza.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Excesul de zinc, cum am mai spus, îți poate declanșa boala. Din păcate, creierul se regenerează în ani, foarte greu și este un organ foarte important, așa ca odată lezat, cred ca vei avea nevoie de tratament o lunga perioada de timp, chiar toată viața. Exista posibilitatea ca având analizele medicale normale, diagnosticul sa fi fost declarat prea repede întrucât tu nici măcar doua crize nu ai avut și ar trebui ca acea singura criza sa fie de preferat când ești în stare de veghe. Eu zic ca ar fi bine sa renunți la suplimentarea cu zinc și sa vezi cum te mai simți. Nu te stresa! Stai departe de internet o perioada și stinge luminile o vreme! Pune pe cineva sa te supravegheze în continuare și dacă episoadele se repeta, poți lua cu siguranță medicația. Se pare ca doar testandu te asa îți poți da seama dacă ai nevoie de pastile. Apoi, după a doua sau a treia criza, începi tratamentul și vezi cum iti este după. Eu nu cred ca ți se va mai întâmplă nimic dacă ai mai multa grija de tine un timp. De ai început tratamentul, dacă îl întrerupi, fa o prin scăderea dozei treptat, altfel, convulsiile por apărea chiar de la bruscarea creierului. Pana la urma, este corpul tău, deci și decizia ta dacă o faci pentru a știi dacă trebuie sau nu sa te tratezi.

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu cumva ai avut febra? Poate te ai lovit la cap când s-a produs criza. O deficienta de minerale sau chiar și exces, cum ar fi cel de zinc îți pot declanșa criza. Dacă ai glicemia scăzută, la fel. Nu orice criza convulsiva este și epileptica, deci nu e obligatoriu sa fi diagnosticată cu epilepsie. De unde știi ca ai făcut criza dacă tu dormeai? Ceilalți de unde știu ce s-a intamplat cu tine? Inconștiență și mișcările involuntare sau trezitul mai greu sunt semne normale atunci când dormi. Cred ca ar trebui sa ti faci un EEG dar și RMN. Bolile neurologice nu se diagnostichează după simptome, asta se poate aplica doar la psihiatrie în zilele noastre.

| annnna1234 explică (pentru Donsavas):

Nu am avut niciodata febra atat de mare incat sa fac convulsii febrile, nu m-am lovit rau la cap si nici nu mi-am pierdut cunostiinta. De asemenea, nu consum deloc alcool, cafea sau cola si nu pierd nopti. Am 21 de ani si niciodata nu am mai avut o criza de genul si nici in familia mea nu exista bolnavi de epilepsie. Prietenul meu era langa mine cand am facut criza si mi-a povestit. Cand m-am trezit erau cei de la ambulanta langa patul meu. Am mers la spital si mi s-a pus direct diagnosticul de epilepsie desi RMN si CT sunt normale, iar la EEG foarte mici modificari la stimuli luminosi. Poate aparea epilepsia la adulti fara absolut nicio cauza? Singura cauza posibila ar fi fost consumul de anticonceptionale Belara. Eram la cea de-a treia folie la a 6-a pastila. Este posibil sa fi fost o criza provocata de AC?

| annnna1234 explică (pentru Donsavas):

Aaa si inca ceva. la acel moment luam si un supliment cu zinc numit Procor T dar l-am luat exact cum mi-a fost prescris, nu am gresit niciodata doza.

| annnna1234 explică (pentru Donsavas):

Nu am luat tratamentul antiepileptic. Criza a fost acum 3 saptamani, iar de 2 saptamani am intrerupt si anticonceptionalele si suplimentul cu zinc. Am fost supravegheata si nu mi s-a mai intamplat nimic si am inceput sa ma simt in general mai bine dupa intreruperea medicamentelor. Sper din suflet sa fie bine si voi mai repeta electroencefalograma peste cateva luni. Multumesc mult pentru raspuns!

| Donsavas a răspuns (pentru annnna1234):

Cu mare plăcere! Sanatate!

| Donsavas a răspuns (pentru annnna1234):

Excesul de zinc, cum am mai spus, îți poate declanșa boala. Din păcate, creierul se regenerează în ani, foarte greu și este un organ foarte important, așa ca odată lezat, cred ca vei avea nevoie de tratament o lunga perioada de timp, chiar toată viața. Exista posibilitatea ca având analizele medicale normale, diagnosticul sa fi fost declarat prea repede întrucât tu nici măcar doua crize nu ai avut și ar trebui ca acea singura criza sa fie de preferat când ești în stare de veghe. Eu zic ca ar fi bine sa renunți la suplimentarea cu zinc și sa vezi cum te mai simți. Nu te stresa! Stai departe de internet o perioada și stinge luminile o vreme! Pune pe cineva sa te supravegheze în continuare și dacă episoadele se repeta, poți lua cu siguranță medicația. Se pare ca doar testandu te asa îți poți da seama dacă ai nevoie de pastile. Apoi, după a doua sau a treia criza, începi tratamentul și vezi cum iti este după. Eu nu cred ca ți se va mai întâmplă nimic dacă ai mai multa grija de tine un timp. De ai început tratamentul, dacă îl întrerupi, fa o prin scăderea dozei treptat, altfel, convulsiile por apărea chiar de la bruscarea creierului. Pana la urma, este corpul tău, deci și decizia ta dacă o faci pentru a știi dacă trebuie sau nu sa te tratezi.