| cristi1989 a întrebat:

Am 21 de ani si de 1 luna ma confrunt cu niste simptome: obosesc foarte repede (nu exagerez deloc, la 10 flotari simt ca imi iese inima din piept si is gata de zile), transpir foarte mult (chiar si la repaus si in timpul somnului), in unele momente ma doare capul, intepaturi la inima, palpitatii, palpitatii la nivelul gatului. Am fost la urmatorii doctori: cardiolog (mi-a gasit insuficienta aortica, dar mi-a zis ca nu asta-i problema si totul ii ok din punct de vedere al inimii) dar nu mi-a facut testul de efort, am fost la endocrinolog (glanda normala) de 2 ori ecografie generala( totul ii ok), de 2 ori raza la plamani ( totul ii ok), de 2 ori la urgenta pentru ca m-am speriat foarte tare, mi-a gasit un pic lipsa de calciu, mi-a facut in vena, si am luat acasa pastile de calciu +de si analizele la sange, urina, scaun (totul ii ok). Mai mentionez ca nu fumez deloc, nu consum alcool (1 pahar de bere pe luna maxim). Nu stiu unde sa mai merg si ce sa mai fac, poate ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o idee. Poate fi si ceva psihic, sa nu ma lase sa fac ceea ce vreau? Poate e insuficienta aortica de vina si nu mi-a zis doctorul sa nu ma sperii? Daca as avea 60-70 de ani nu m-ar interesa deloc, dar totusi sunt tanar. Multa sanatate la toata lumea. Astept raspuns va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Poate fi de la fast food? Nu neaparat fast food, poate fi mancarea condimentata "din belsug" cu vegeta, knorr sau alte ingrediente de genul asta. Citeste aici: http://ro.altermedia.info/......_1946.html
Schimba-ti dieta, consuma cat mai multe alimente netratate termic (legume, fructe, seminte, nuci) peste 40% din dieta zilnica, consuma lactate slabe, nu consuma grasimi animale sau grasimi hidrogenate, nici zahar, inlocuieste dulciurile cu fructe uscate si miere.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Parerea mea este ca tot tiroida este de vina. Ea regleaza si calciul, si inima, si transpiratia, din cauza ei si obosesti! Daca ai factut un test TSH si acesta este in limitele normale, atunci ma dau batuta!
Eu am avut aceleasi simptome ca si tine, dar eu sunt adulta, si analiza la TSH a iesit mare si acum iau "eutyrox". Viata mea este normala, din acest punct de vedere, acum! Nu puteam urca nici pana la etajul 2 fara sa gafai si sa-mi iasa inima din piept! Acum sunt fara aceste simptome. Dar, ca si tine, am umblat la o multime de medici de toate specialitatile, pana unul a gasit baiul!

| Nasa a răspuns:

Insuficieanta aortica...bineinteles ca nu este o problema dupa unii, DAR este o problema seriosa DACA vrei sa/trebuie sa faci efort.asta este o problema.alta ar fi alimentatia scazuta in proteine/vitamine.incearca daca poti din punct de vedere financiar,, Vitamax'' sunt cele mai bune vitamine de la A la Z, m-au pus pe picioare in 2 zile.merita de incercat

| cristi1989 explică:

Multumesc de raspunsuri. TSH este normal, la tiroida am mai facut 1 data control si este absolut normala. in viitorul apropiat o sa mai merg si la alt cardiolog sa vad ce zice.