| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Am 23 de ani si din nefericire trec printr-o perioada nasoala.
De mic am avut probleme cu anxietatea de a pleca de acasa de langa parinti.
Din aceasta cauza am renuntat la facultate cand programul ei s-a modificat fiind de dimineata pana seara cu multe ferestre libere... si nu pot sta la joburi care depasesc rutina de luni-vineri cu program de 8-9 ore. ( sa nu mai vorbim de program in ture, cand pica tura sambata/duminica sau noaptea parca este sfarsitul lumii).
Cand sunt acasa, ma simt foarte ok. Cand sunt plecat undeva ( exemplu daca trebuie sa ma duc o zi de acasa) ma simt foarte rau, in sensul ca am dureri abdominale, nevoia de a merge la toaleta tot timpul, greata, gura uscata, si o stare foarte panicata.)
Am fost la un doctor psihiatru sa-i cer o parere. I-am spus ca atat timp cand sunt acasa si sunt in rutina aceea cum era scoala si anume luni-vineri cu treaba, pana dupa amiaza, sambata, duminica, sarbatori sa fiu acasa cu familia nu am nici macar o problema. Insa, cand nu e asa e dezastru, ma cuprinde o tristete de abia stau pe picioare + simptomele mentionate(dureri abdominale, greata, gura uscata, tristete uriasa etc.). Nu e vorba doar cand trebuie mers la lucru ci si atunci cand e vorba de iesit cu prietenii.
Domnul doctor parea cam pe graba si mi-a prescris sa iau in fiecare dimineata serodeps 10mg si la nevoie (cand am starile acelea) sa iau alprazolam 0, 25mg.
Am tot citit despre medicamentele acestea si imi dau fiori mari povestile oamenilor, care par ca se schimba total ( si nu inspre bine), iar depresiile lor sunt de alta natura...
Sincer, nu as incepe tratamentul, pentru ca ma simt bine acasa, doar cand e vorba de iesitul ala din programul cu care am fost obisnuit inca din scoala.
Ce parere aveti? Sa iau tratamentul? Cu ajutorul lui o sa pot sta la joburi cu un program in ture? Sau sa nu iau tratamentul ca o sa ma strice mai tare si sa imi caut jobul dorit de luni-vineri de dimineata?

Pe scurt, daca nu sunt in rutina aceea de a ma trezi dimineata de luni pana vineri si sa muncesc pana la ora 16, ca sa pot fii acasa langa parintii mei ( ei avand acelasi program de munca), intervine anxietatea asta care ma doboara si nu doar cu simptome psihice si ci fizice).
Multumesc pentru rabdare, si rog seriozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Mai caută părerea altui psihiatru, poate îți da un tratament ușor. Ai incercat sa mergi și la psiholog?

| BuLaNNNeL a răspuns:

Consultă și o a 2 a părere și o a 3 a părere (alți medici).
Medicamentele nu vor face minuni, nu te vor vindeca. Îți vor diminua simptomele, atunci va fi momentul in care tu trebuie să lupți și să te schimbi. Să lupți fix cu ceea ce acum te doboară.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbeste cu un psihiatru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca anxietatea e gravă, adică ai atacuri de panica, xanaxul este cel mai bun și nu trebuie să iei o pastila întreaga ci doar jumătate, dar ia cu o săptămână înainte să te angajezi fiindcă vei adormi aproape pe loc de la ele, ți o dat o doza mai mica văd așa că le poți lua la nevoie... Daca le i ei zilnic cauzează dependenta într-adevăr, le i iei o scurta perioadă, apoi le i ei odată la câteva zile. poți schimba medicul psihiatru daca nu îți convine de acest tratament, tu ai și depresie asta e problema nu doar anxietate serodeps nu știu cât sunt de eficiente nici nu am auzit de ele, de fapt e escitalopram asta cam da efecte adverse la unii, și eu am avut ceva probleme când am luat cipralex. daca simptomele sunt și fizice xanaxul este cel mai eficient din păcate

| kevin12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Daca aveam depresie nu trebuia sa ma simt rau tot timpul? nu numai cand trebuie sa plec de acasa? De asta zic ca n-as vrea ma bag medicamente in mine aiurea... am reusit o perioada sa gasesc un job de 8 ore luni-vineri si eram foarte bine, dar au inceput sa bage ture si n-am mai stat. Doar atunci apare problema, cand difera rutina-programul asta

| anonim_4396 explică (pentru kevin12):

Nu, după câțiva ani de depresie, când devine cronica atunci te vei simți rău mereu dar și atunci o sa ai zile bune câteodată.in disforee se simte omul rău tot timpul. Ți as fi dat un răspuns util dar acum sunt foarte nervos, daca anxietatea e așa serioasa trebuie sa iei macar jumate de xanax când ieși afară, restul anxioliticelor nu o sa te poate calma sunt slabe la o anxietate așa severa, trebuie să îți reautoeduci tiparul gândirii apoi poți ieși și fără calmante. astea sunt calmante nu tratament z nu exista tratament la ora actuala pentru așa ceva, astea nu vindeca, nu tratează cu doar calmează, amorțește pe moment mintea apoi problemele din nou revin.

| badpanda a răspuns:

Au uitat sa te ințarce cand ai fost mic.Acum este mai greu.

| kevin12 a răspuns (pentru badpanda):

Gluma negluma, cam la asta se rezuma problema, dar nu poti invinui pe nimeni... nimeni nu a vrut sa se ajunga aici

| Alexia1208 a răspuns:

Poate ca o sa sunte ciudat pentru unii și amuzant pentru altii, dar încearcă sa te rogi. Seara înainte sa te culci roagă-te măcar 5 minute. Și eu aveam stări anxioase și eram intr-o depresie puternica și am început sa ma rog. Viața mea e mai fericita ca niciodată și văd doar lucrurile bune din ea. Și gândește-te ca ești un om norocos ca poți merge unde vrei, la ce ora vrei, cu cine vrei. Ești norocos ca ai doua maini și doua picioare. Părinții tai vor rămâne acolo și te vor aștepta mereu. E vorba doar de câteva ore in care te duci sa îți faci treaba și te întorci acasă. Nu trebuie sa te cuprindă astfel de stări. Simte-te bine, ai doar o viață. Totul pornește de la gândurile tale, iar dacă tu nu îți dorești o schimbare niciun tratament si niciun medic de pe lumea asta nu te poate ajuta. Părinții tai suferă pentru tine și pentru stările astea. Adună-te și fii un om puternic. Bafta!

| kevin12 a răspuns (pentru Alexia1208):

Ai foarte multa dreptate, multumesc mult pentru raspuns

| cldcrist a răspuns:

Nu sunt doctor, e doar un sfat.
,, Problema,, ce o ai, ar putea fi chiar o rezolvare, o motivatie.
Ai stat vreodata sa te gandesti cum sa faci sa ajungi sa fii propriul tau sef? Poate sa ajungi in cativa ani sa lucrezi de acasa, cand vrei tu. Exista N metode de facut bani pe internet, de acasa, spun asta pentru ca si eu fac asta(pe langa job-ul meu).
Spre exemplu, am cateva canale de Youtube, unde scot cam la 1-2$/zi, pe langa asta, mai am un,, print on demand,, magazin deschis(un magazin de tricouri), las si un link daca ai fii interesat (https://www.redbubble.com/people/TomaPow/shop), de unde mai scot si de aici sa zicem 1$/zi. Pe langa asta mai vand lucruri pe internet, gen Facebook marketplace, olx, etc. De unde mai scot un mic profit. Daca e sa le adun pe toate 2$+1$+2$, vin undeva la 5$/zi, asta fiind 150$/luna, eu incercand sa fac ca lucrurile sa mearga bine pe luna ce trece, sperand sa ajung sa castig minim 500$/luna pana anul care vine.
Revenind la intrebarea ta, cel mai greu lucru cand iti deschizi afacerile tale, e motivatia(asta a fost pentru mine), care tu o ai(din cauza problemelor tale de sanatate, vrei sa lucrezi doar in orele in care doresti), o motivatie extrem de mare. Ce-a mai mare motivatie a lui Steve Jobs a fost,, motivatia mortii,,, sa se uite in fiecare dimineata in oglinda si sa se intrebe,, Daca ar fi ultima mea zi, ce as vrea sa fac?,,, aici aparand frica de a murii si in acelasi timp motivatia de a face ceea ce iti place si ce iti doresti.

Sper ca te-a ajutat putin raspunsul meu, cel putin pe plan moral.