| Andrei8890 a întrebat:

am aparat dentar ma jucam cu fratele meu si din greșeală m-a lovit cu capul in guta m.a durut foarte rau si am simtit ca o presiune ca si cum mi s-ar dezlipi breke-tul azi este a doua zi inca ma doare dintele dar am dat de breket si nu pare sa se miste, cat incerc sa misc de el inca ma doare dintele si simt o presiune ce credeti si ce spuneti sa fac nu stiu sigur daca s-a dezlipit sau nu dar nu pare este le dintele cel mare din fata. Multumesc. Trebuie sa merg la dentist? Mentionez ca in 2 saptamani am probramarea se intampla ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexstn111 a răspuns:

Salut! Stai linistit nu se va intampla nimic. Si eu am un aparat dentar din septembrie si am patit chestia asta odata.Dentist-ul meu mi-a explicat totul: Presiunea aceea o simti din cauza radacinii dintelui care sa zicem s-a "fisurat" intr-un fel... Breket-ul nu se va dezlipii la primele 3 lovituri dar dupa aceea, acel adeziv nu va mai tine. In concluzie, organismul se va invata cu durerea in 3-4 zile si astfel nu vei mai patii nimic. Iti dau un pont destul de amuzant: Daca ai dintii prea in fata, ai grabit oarecum procesul de inapoiere a dintilor laughing
Sa ai o zi excelenta!

| Andrei8890 explică (pentru alexstn111):

Multumesc frumos mentionez ca am aparatul de 1 an. Mi-au mai cazut din lucruri minore iar acum nu ai avut dreptate nu mai simt presiunea.

| Andrei8890 explică (pentru alexstn111):

Nu ii am prea in fata din pacate sunt la aceleași nivel se incerca sa se duca mai in fata dintii de sus fata de cei de jos care erau mai învață mai am o săptămână si ceva pana ma duc la medic dar ma simt mult mai bine m-am speriat.

6 răspunsuri:
| Manuela567 a răspuns:

Eu spun să te duci cât mai repede la dentist, dacă ai spus că te și doare dintele.

| alexstn111 a răspuns (pentru Manuela567):

E normal sa-l doara dintele 3-4 zile pentru ca automat a impins putin mai in spate dintele si de aceea simte acea presiune

| Andrei8890 explică (pentru Manuela567):

Multumesc frumos.

| Andrei8890 explică (pentru alexstn111):

Multumesc mult.