| MaeRii a întrebat:

am avut o fisura de stern din 8 martie din cauza unui accident rutier, cam in 8 saptamani a trecut durerea.Doctorul nu a zis in cat timp ma voi vindeca nici daca va trebui sa merg la control dupa sau nu.Tratamentul fiind de stat linistita si luat pastile Doreta.Pe net am tot citit ca poti avea probleme cu plamanii dupa o fractura/fisura de stern.Mai am momente de respiratie greoaie dar nu zilnic si cum nu am mai facut efort, obosesc repede, uneori am senzatia ca ma jeneaza acolo sau e doar impresia mea...Credeti ca trebuie sa merg la control sa ma asigur ca nu am facut complicatii la plamani? Ar trebui sa merg tot la chirurgie toracica pentru control sau alt domeniu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti sa te duci la urgente sau medic de familie pentru o revizie

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Of imi pare rau, trebuie urgent sa mergi la un control medical, esti din Bucuresti? Ce varsta ai? Multumesc, sanatate multă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti fată sau băiat?

| oz_1736 a răspuns:

Ai avut fisura nu fractura. Daca ai fi avut probleme cu plaminii iti spuneau dupa analize. Nu ai avut coaste fracturate sa intre in plamani sau compresie prea puternica. Cred ca respiratia grea o simti in piept nu in plamani. Starea de jena o vei avea cam 6 luni. Si dupa 1 an daca vei apasa acolo vei simti ceva. Oboseala e datorita sedentarismului. Daca totusi vrei sa faci un control mergi la acelasi medic, daca ai o parere buna despre el