| Adrian71782ib a întrebat:

Buna ziua, am avut o operație acum un an, am avut un chist sub noada fundului si de un an abia s-a prins operația și mi-a rămas o găurica foarte mică și mereu scot par de acolo cu penseta, este grav sau ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu, nu este grav.Sunt persoane care sunt chia foarte parosi si pe partea dorsala.
Insa nu este indicat sa-ti smulgi de acolo firele, fiindca se poate inflama si chiar infecta locul!

| Adrian71782ib explică (pentru Bula):

Deci nu este nici o problema ca este par înăuntru in găurica aia care a rămas dar găurica trebuia sa rămână așa sau nu s-a vindecat cum trebuie?

| Bula a răspuns (pentru Adrian71782ib):

Asa cum a scris si #Supainstant mai sus, ar trebui sa mergi inapoi la medicul care a eliminat chistul, pentru control (daca nu-l gasesti, atunci la un coleg de a lui).

| Adrian71782ib explică (pentru Bula):

Am făcut deja programare la medicul care m-a operat dar as vrea sa știu la ce ma pot aștepta cel mai rau lucrul ar fi sa ma opereze din nou?

| Bula a răspuns (pentru Adrian71782ib):

Asta va stabili medicul, cand te va vedea.
Parerea mea este, daca ai un singur fir de par, atunci scoate-o cu radacina! Daca sunt mai multe, atunci e putin mai complicat.

| alina2k18 a răspuns:

Medicul nu ti-a recomandat epilarea cu laser strict in zona respectiva?
Vezi ca poate recidiva chistul.

| Adrian71782ib explică (pentru alina2k18):

M-am operat im Franța și medicul nu mi-a recomandat nimic dar eu am plecat in România și nu am mai fost la control din primele luni de la operație

| Supainstant a răspuns:

Eu zic sa mergi la un chirurg la control, mai ales daca nu ai fost. Nu prea stiu eu chirurgie, dar s-ar putea sa fie nevoie de reinterventie daca creste par in continuare.