| nicu1984 a întrebat:

Buna ziua

Am cca. 2 luni de cand am niste probleme gastrointestinale. Scaune moi dimineata, iar seara simt nevoia sa ies cu scaunul dar fara nici un rezultat.

- am efectuat 2 ecografii si sunt ok
- am facut analize parazitologice si coprocultura si au iesit negativ
- am facut test de hemoragii oculte si a iesit negativ

Si totusi am aceste probleme cu scaunul care ma ingrijoreaza si imi provoaca o stare psihica neplacuta.

Astazi in scaun am vazut ca niste bobite mici rosiatice (un rosu deschis la culoare). Nu erau amestecate cu scaunul ci distincte. Pot fi cheaguri de sange sau alimente?

Mentionez ca in ultima vreme imi bolboroseste abdomenul pe mijloc sub buric. Nu mereu, ci ma apuca cate o criza dupa mese.

Asadar. Poate fi sange in scaun? Sa insist pentru o colonoscopie desi medicul gastro mi-a spus ca nu recomanda? Mi s-a spus ca mi-am dereglat putin flora din cauza stresului.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nicu1984 explică:

Eu am avut efecte bune cu Eubiotic de la labormed (luate conform prospectului). Dar nu tin loc de alimentatie sanatoasa, consum suficient de lichide si miscare.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil descrii niste resturi de alimente in scaun. Nu e cazul sa insisti pentru o colonoscopie. Incearca intai o perioada de cam 6 luni de mancat sanatos, eventual cu administrarea de eubiotice.

| nicu1984 explică (pentru Brigaela):

Ce eubiotice recomandati? Cum si cate se iau?

| nicu1984 explică (pentru nicu1984):

Eu am avut efecte bune cu Eubiotic de la labormed (luate conform prospectului). Dar nu tin loc de alimentatie sanatoasa, consum suficient de lichide si miscare.