| Cornel_Mihalache_1962 a întrebat:

Am cumparat medicamentul Bioflu plus 16 capsule moi.Pe prospect scrie ca se ia o capsula seara la culcare, timp de 5 zile. Daca este asa de ce in cutie sunt 16 capsule? Cum se administreaza? Se beau, se sug? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Va trebui sa citesti prospectul. Acolo se recomanda doza normala. Tratamentul poate fi prelungit, daca efectele nu dispar. Dar nu mai mult de perioada recomandata pe prospect. De aceea sunt 16 si nu 5. Depinde de la pacient la pacient daca tratamentul continua si dupa doza uzuala.

| Danzell a răspuns:

Se inghit ca o pastila normala. Diferenta e faptul ca pastilele moi sunt asimilate mai usor de catre sistem.

Nu stiu de ce sunt 16 si nu 5, intreaba-i pe ei.

Dar pe prospect daca citesti mai atent scrie "doza uzuala" nu doza maxima. Deci pot fi luate mai multe sau mai putine in functie de ce iti recomanda doctorul.

| Cornel_Mihalache_1962 explică (pentru Danzell):

Nu stiu de ce sunt 16 si nu 5. intreaba-i pe ei.Acesta nu este un raspuns fair -play! Daca deranjez pe cineva de la alte indeletniciri, va rog sa ma scuzati! Imi parea un site serios.

| Danzell a răspuns (pentru Cornel_Mihalache_1962):

Am dat un raspuns serios, nu am glumit. sunt mai multi factori care pot fi inclusi majoritatea tin de fabricatori nu de selleri.
poate fi din motive de cost (o linie de productie intr-o fabrica de medicamente e destul de greu de modificat sau la consumul de materiale), poate ca sa te faca sa cumperi mai multe, poate in medie atat se consuma, de asta am zis ca nu stiu.