| GabrielCris a întrebat:

Buna ziua! Am DIAREE de mai mult de 12 zile, din care de 8 zile sunt internat in spital, am făcut analizele in spital, dar înainte de asta am făcut și la privat, ambele au ieșit ok, medicii au spus ca n-am absolut nimic, dar totuși eu am diaree de foarte mult timp, apoasă, unele zile am, altele nu. Țin regim de când a început aceasta problema (orez fiert, morcov fiert) cum beau putina apa cum o scot… am și vărsat foarte mult, dar mi-am revenit cu greața. Nu știu ce sa fac ca sa scap de aceasta problema, dacă este cineva ce și-a luat din timp sa vina cu o rezolvare apreciez maxim! Respect și multă dragoste! (antibiotic iau din spital). Cipru.
DAU FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Uite, cateva alimente care opresc diareea:
- o zi dieta completa, se bea doar ceai de musetel (fara zahar)
- MERE razuliti pe razatoare de sticla (eventual amestecati 1:1 cu biscuiti simpli, razuliti)
+ OREZ fiert si strecurat
+ AFINE negre (de padure) proaspete sau sub forma de gem
+ CAS si BRANZA DE BURDUF de OAIE
Cele notate cu - curata (si dezinfecteaza) stomacul.
Cele notate cu + pot face constipatie (in cantitati mari)!
Ai grija la cantitatile consumate!

NU manca morcovi fierti, fiindca fac scaunul moale!
Combinatia de orez+morcovi fierti se consuma pentru ca orezil sa nu faca constipatie.

| GabrielCris explică (pentru Bula):

Apreciez maxim ca ți-ai luat din timp sa ma ajuți, înseamna foarte mult! Mănânc de 2 săptămâni doar orez și pâine prăjită, ma hidratez doar cu apa plata și ceai de menta. La spital au dat și morcov, dar am refuzat sa îl mănânc… nu știu ce sa fac ca sa revină totul la normal, medicii mi-au spus " nu știm ce ai " după foarte multe analize făcute… am vărsat foarte mult zilele anterioare, amețeală…

| Bula a răspuns (pentru GabrielCris):

Te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie, sa te trimita la o analiza de COPROCULTURA!
Daca nu se gasesc microbi cauzatoare de diaree, atunci cere o internare la un alt spital, mai bun sau la un medic internist BUN!

| GabrielCris explică (pentru Bula):

O sa încerc sa ma duc pana la medicul de familie și sa văd ce ma sfătuiește el… el mi-o recomandat sa fac analizele și le-am făcut, dar nu pot înțelege cum au ieșit toate analizele bune in ambele cazuri……. Ma domina situația

12 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Vii in Romania la urgente la spital.
Sau cauți bolovani de var
Dinaia care se pun in apa si clocotesc si se fabrica varul cu ei

Si pui in apa
Clocotesc bolborosesc

Inasa fel in cat sa iti mai ramana 2 litri de apa de var

Adica apa aceea clara care se ridica si se decanteaza deasupra varului

Iei din ea 2 litri

Si gata bei sticla aia de 2 litri dar nu cu var in ea

Ci apa curata de deasupra varului

Acea apa este alcalina si omoara virusi paraziri bacterii

Apoi ca sa iri refaci flora intestinala trebuie sa mananci muraturi murate in saramura cat mai diverse din cat mai multe locuri dupa care sa bei bors si must care fierbe si sa mananci drojdie de bere macar cat un zar in fiecare zi
Proaspata

Si ai refacut flora intestinala

| GabrielCris explică (pentru RxTx):

Mulțumesc mult ca ți-ai luat din timp sa ma ajuți, înseamnă foarte mult! Sunt internat in spital de o săptămână și fără nici un ajutor… medicii mi au spus " nu știm ce ai ", nu prea s au implicat așa tare medicii unde sunt internat in momentul de fata… știu ca fiecare are viața lui și caută sa se deconecteze cât mai repede de locul de munca, dar am ajuns in pragul disperării după atâta timp și bani investite in lucrul asta… acum nu știu dacă o sa ma lase sa plec din spital, am încercat sa mănânc doar orez cu pâine prăjită, ceai de menta și apa… mulțumesc mult pentru sugestie!

| Mosotti a răspuns:

Ai incercat sa mananci chestii mai solide gen paine, paine prajita, sa vezi cum e? Ai baut si tu ceai de menta? Ca ala ajuta pe diaree.
Si chiar daca mancai de toate si deja incepuse problema, ceaiul de menta poate ajuta, poate dupa aia nu mai revine diareea.

Exista si pastile contra la diaree, poate poti lua 1-2-3 zile si vezi cum e, si daca dupa aia revina diareea. E furazolidon si ar mai fi, intrebi la farmacie.
Ai ceva o bacterie pe acolo, nu exista ca n-ai nimic, acum nu stiu ce analize ti-a facut medicul.
E o afectiune digestiva clar, daca au facut doar alea de sange, nu e deloc relevant.

Daca revine si dupa menta sau trat cu antidiareice, clar ai ceva digestiv, o bacterie ceva ce provoaca asta.
Ce regim tii, nu am impresia ca ajuta, trebuie eliminata cauza, nu efectul.

Ce analize ti-a facut?

| GabrielCris explică (pentru Mosotti):

Îți mulțumesc ca ți-ai luat din timp sa ma ajuți, înseamnă mult. Mănânc de 2 săptămâni doar orez, pâine prăjită ( nimic altceva ) beau doar apa plata și ceai de menta, am luat furazolidon, dar nu m-a ajutat… m-am demoralizat puțin cu toate astea ca am lăsat si munca la o parte, facultatea, activitățile ce mai îmi aduceau un beneficiu pe lângă munca… medicii mi-au spus " nu știm ce ai " dupa tona de analize făcute si toate ieșite bine fără probleme cică… am făcut si de sânge, hepatita, diabet, pe lângă cele cu scaunul.

| Mosotti a răspuns (pentru GabrielCris):

Pai diabetu nu da diaree, si nici hepatita, ai ceva acolo la stomac care deranjeaza stomacul, ai facut si coprocultura? Adica ai dus fecale la analize?
Poate ai paraziti, ai fost controlat de asta?!

| GabrielCris explică (pentru Mosotti):

Da… mi au luat toate analizele posibile de asta am spus și de hepatita, diabet, ei acum mi au recomandat sa fac o radiografie la cap ca poate am avut accident vascular…. Nu mai înțeleg nimic… am dat analize pentru fecale și la privat și unde sunt internat și cică n-am nici o bacterie, parazit….

| Mosotti a răspuns (pentru GabrielCris):

N-ai nici un accident vascular, daca ai avea vorbeai mai impleticit, simteai amorteala in membre sau intr-unu din ele, deci stai linistit.
Nici eu nu inteleg de ce ai diaree in conditiile in care nimic n-a iesit.
Fa aia la cap, dar nu ai nimic acolo.
Cum ai dat analize de fecale daca ai diaree? Ai pus din ea in borcanas?

Consulta si alt medic gastroenterolog si vezi ce zice. Zi ca ai fost internat si asa si pe dincolo.
Daca nu trece, nu inteleg nici eu ce ai.

Zic asa pentru ca eu pentru diabet am fost la patru medici, si abia la al cincilea am primit solutia corecta, si acum sunt pe drumul cel bun.
Nu te lasa si mergi mai mai multi gastroenterologi, nu toti sunt buni, daca 1-2 iti zic ca nu stiu, s-ar putea ca urmatorul sa stie ce ai.
Ca sa iti zic ceva, doi dintre medici nici macar diagnosticul n-au fost in stare sa-l puna!
Ziceau ca am prediabet cand eu aveam diabet.

Asa ca de aia zic, nu te descuraja, ca nu inseamna ca daca aia au zis ca nu se stie, si altii vor zice la fel.

| timidu89 a răspuns:

Cred ca ai distrusa flora intestinala. Lacium sa zirfos recomand.

| GabrielCris explică (pentru timidu89):

Mulțumesc mult ca ți-ai luat din timp sa ma ajuți, înseamnă foarte mult! Am vărsat foarte mult zilele anterioare, am avut starea de amețeală din cauza deshidratării… tot nu știu ce sa fac ca sa revină totul la normal… iau tratament in spital, dar sunt mai mult vitamine, antibiotic iau Cipru, dar nu am nici o schimbare…