| andreeaticu a întrebat:

Am făcut o infecție la un dinte, 3 zile am stat cu acea durere insuportabila sperând ca va trece iar apoi am decis sa merg la dentist deoarece prezentam o înlătură destul de mare la fata. La dentist mi-a scos nervul și a curățat un canal pentru a se scurge puroiul. Prima noapte după vizita la dentist a fost ok dar dimineata fata mea era mai umflata decât înainte de a merge la dentist. Am fost iar a doua zi pentru a-mi curata canalul din nou și de atunci au trecut 3 zile în care am luat antibiotice dar eu încă sunt umflata și am dureri. De ce credeți ca nu îmi trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi "trata acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

În principiu, tratamentul cu antibiotic dă "rezultate" după 3-5 zile ( depinde ce anume ţi s-a prescris, de schema de administrare şi cât de gravă este infecţia )...
Dacă tot nu-ţi trece, margi IAR la stomatolog pentru a reface drenajul respectiv ( pentru ca să aibă pe unde se scurge puroiul )!

Toate cele bune.

| Grasshoper a răspuns:

Trebuie sa astepti asa am patit si eu ia-ti antibiotecele in continuare