| Agnes21 a întrebat:

Am făcut o mare prostie. Am început să folosesc cremă depilatoare. Toate bune și frumoase, nu am avut reacții alergice pe picioare sau brațe. Însă, acum aproape două săptămâni am aplicat crema pe fese... Vreau să vă spun că mi-au apărut niște bubițe mici și roșii, ca niște coșuri, pe întreaga zonă. sad
A mai pățit cineva asta? Știi vreo cremă sau ceva cu care as putea să-mi dau? Sau să merg la dermatolog? Nici la plajă nu pot merge așa...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Felissa13Eden a răspuns:

Am patit si eu la fel inainte sa merg la mare laughing
Fix asa m-am dus, nene, ca n-aveam ce sa ii fac de azi pe maine.
Am stat in bikini si se vedeau bubele zici ca aveam boala de piele, dar nu mi-a pasat, toate prietenele mele se facusera cu o zi inainte cu crema depilatoare ca mine si aveam toate fundu’ rosu laughing
Mi-au trecut in ceva timp, crema cu aloe vera ajuta enorm, la fel si cea de galbenele.

| Agnes21 explică (pentru Felissa13Eden):

O adevărată întâmplare! laughing
Mulțumesc frumos pentru răspuns!
Mi-am cumpărat o cremă de la farmacie, Fluocinolon, o să-mi dau cu ea un timp și probabil o să folosesc și pe cea cu aloe vera. Singura mea teamă era să nu rămân cu ele așa. happy

2 răspunsuri:
| Sunshine123 a răspuns:

Ți-ai iritat pielea întrucât este o zonă cu piele sensibilă. Cel mai bine este să mergi la un dermatolog ca problema să nu se agraveze.