| doris a întrebat:

Am facut si eu recent un examen citologic Babes-Papanicolau, mi s-a dat rezultatul si deocamdata nu am cum sa ajung la medicul respectiv sa mi-l interpreteze, deoarece este plecat.

Sunt cam nelamurita si putin speriata, si as ruga pe cineva specialist in materie sa-mi dea si mie niste lamuriri pe romaneste, caci nu inteleg exprimarile acestea tipic de specialitate.

Citez din rezultat:
Frotiu satisfacator pentru interpretare. Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice - vacuole, granule, minime modificari nucleare si numeroase polimorfonucleare asociate cu o inflamatie nespecifica. Sunt prezente celule cilindrice endocervicale si metaplazice normale. Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. Modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia.

Multumesc celor care ma vor ajuta sa ma lamuresc pana merg la medic!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credeti ca aceasta infectie ar putea da malformatii la un copil, intrucat am fost insarcinata si la 3 luni mi s-a zis sa intrerup sarcina intrucat fatul era plurimalformat.

Dupa ce urmeaz tratamentul care mi se va da de doctorul ginecolog, luna urmatoare trebuie repetat testul Papanicolau?

Astept va rog daca se poate un raspuns.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai leziuni precanceroase sau canceroase, dar ai o infectie destul de serioasa (sau pe care ai neglijat-o o vreme). Vei primi tratament (de la ginecolog) si totul va fi in regula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca totu e ok si nu exista cancer ^^