| ZoltanZoltan a întrebat:

Am fost de o luna la un medic oftalmolog si mi-a zis ca am miodezopsii. Astazi cand m-am uit la cer am vazut musculitele/scamele cu care eram deja obisnuit si foarte multe punctulete albe care isi schimba locul continuu cu asta nu eram obisnuit, doar cand ma uit la cer imi apar punctuletele albe daca ma uit in alta parte nu mai le am. Si mi-au aparut inca vreo 2-3 musculite/scame. E normal?
Ce ziceti ca am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Bun venit in club, vad si eu de alea... Atat musculite/ panza de paianjen cat si puncte multe albe care se plimba in toate directiile. Pe alea albe/ transparente le vad doar cand privesc catre o suprafata deschisa la culoare, iar miodepsiile mai tot timpul insa creierul a invatat sa le ignore majoritatea timpului. Si chestia ii ca ii ceva destul de comun printre persoanele tinere, cu toate ca oftalmologul ar zice ca doar cei batrani ar trebui sa le vada. Nu prea ai ce sa le faci, poate doar operatie insa e extrem de riscant si pot aparea complicatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Așa-i, nu are de ce se teme. Și eu am chestia asta, dar o ignor. Înainte le observam mai bine când mă tot gândeam la ele și mă stresam, dar acum că le ignor nici că le observ.

2 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Trebuia sa-ti dea picaturi de ochi care sa-ti curete suplimentare corneea. In rest eu iti recomand picaturi de genul Visine si somn cel putin 8 ore pe noapte. Vei simti o ameliorare.
Apoi consuma legume si fructe, mai ales cele de padure, care contin substante folosite de ochi.