| plasmaticus a întrebat:

Am fost la medic si am primit acest diagnostic si aceste recomandari. Din experienta voastra de pacienti, unde ati recomanda sa merg?
Sunt tot felul de preturi si nu stiu nici cat de bine lucreaza.

Paradontopatie marginala cronica profunda cu prezenta pungii paradontale si tartru subgingival.
Recomandari:
Detartraj + periaj supragingival
Deratraj + chiuretaj subgingival
36 implant + coroana pe implant
26 coroana de acoperire +- RCR

Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Primele două, ieftine ca braga.
Celelalte două se referă la doi dinți diferiți, la două proceduri medicale diferite, costă de te usucă.

| Wr3nch a răspuns:

Nu avem ce recomanda daca nu stim unde locuiestilaughing

| Sonia822 a răspuns:

Preturile pod diferi cu 50-100 ron, nu mai mult, daca nu te duci la vreo clinica de lux.
In Bucuresti cel putin, Toti au aceleasi preturi, pentru ca sunt recomandate de furnizori. Daca unul iti ofera prima consultatie gratis, are 50 lei in plus la vreo plomba.
Detartrajul trebuie sa fie 100-200 ron (ambele arcade)
La chiuretaj- depinde ce e acolo, ca n-ai scris. Daca e incizie pentru extragere purio, costa 30-100 ron
La 36: Un implant e 500- 600 euro, cu totul, in functie de producator. Megagen Anyone mai ieftin. Dureaza 5 luni, pe intelesul tau iti faramiteaza osul, iti baga un surub, coase gingia la loc, sta acolo 4-5 luni ca sa se prinda de os, te duci iar, baga ceva metalic la suprafata cu denumirea de bont proteic, mai stai putin sa se vindece gingia, apoi coroana definitiva.
La 26: pivot fibra de sticla ori cu RCR turnat e 200 ron, coroanele sunt de mai multe feluri, una metalo ceramica (suport metal, la exterior ceramica) e 100 euro
Preturile ar trebui sa includa pansamente si anestezic.
Orice e peste, e nesimtit. Orice e sub, e binevenit.