| ZoltanZoltan a întrebat:

Am jucat baschet si cum a sarit mingea mi-a sarit o pietricica sau praf in ochi.
Pe cand sa ajung la baie nu mai simteam nimic.
Oare mi-a iesit?
Si as mai avea inca o intrebare: Deseori simt ca am ceva in ochi dar de fapt nu am nimic si am fost de o luna la un oftalmolog si mi-a zis ca am ochi foarte buni, atunci nu aveam acest simptom ca am ceva in ochi si nu i-am putut zice, ce ziceti ca am? O fi din cauza ca am genele destul de apropiate de ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulian1302 a răspuns:

Buna! Din moment ce nu te mai deranjeaza cel mai probabil ca a iesit! Avand in vedere faptul ca tu te confrunti des cu aceasta senzatie, exista posibilitatea sa nu iti fi intrat nimic in ochi in momentul in care ai jucat baschet. Senzatia ca ai ceva in ochi se poate datora uscaciunii ochilor (apare mai des in randul persoanelor varstnice). Daca acum o luna ai fost la un control oftalmologic in urma caruia medicul nu a descoperit nimic deosebit, inseamna ca ochii tai chiar sunt sanatosi. Pentru linistea ta iti recomand sa mai efectuezi un consult oftalmologic la alt medic! Acea senzatie cum ca ai ceva in ochi se mai poate datora si faptului ca probabil petreci mult timp in fata calculatorului/laptopului, a telefonului mobil si/sau a televizorului, in acest fel ochii tai fiind obositi si iritati. Evita astfel sa petreci mult timp in fata acestor dispozitive si observa daca aceste senzatii mai apar. Daca nu mai apar, sau apar mult mai rar, inseamna ca ai descoperit cauza!