| ZoltanZoltan a întrebat:

Am lipit ceva cu super glue si mi s-a lipit de deget lipiciul, doar dupa vreo 2 ore mi-am dat seama.
Si ca sa-l scot am incercat sa-l scot cu dintii si cred ca am inghitit o bucatica de lipici, are ceva ce sa mi se intample? Lipiciul era deja uscat.
Si daca mi-ar fi fost mers in ochi lipiciul uscat era ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa ai mare grija cu lipicii tip "Super glue"!
Majoritatea sunt bazate pe chimicale periculoase, de tip cianura.
Daca ajung in ochi sau stomac, pot face probleme mari.

Cel mai bine poti indeparta de pe piele cu multa apa calda, cu care se inmoaie, iar dupa un timp le poti indeparta mai usor cu o lama de cutit mi prea ascutit sau chiar si cu un burete de bucatarie, partea mai dura.

Răspuns utilizator avertizat