| Wordofthat999999 a întrebat:

Am o anemie foarte puternica si ma simt i general ca o leguma. Ce vitamine, calciu etc mi-ati recomanda de preferat efervescente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Animal PAK. Nu trebuie sa faci culturism!

| Donsavas a răspuns:

Simptomele anemiei feriprive(deficientei de fier) pot fi confundate cu cele ale hemocromatozei(excesului de fier). Pentru a afla ce și cum trebuie sa Iti iasă valorile anormale în favoarea diagnosticului tău la testul de hemoglobina. Eu îți recomand sa te axezi în primul rand pe alimentație. Consumi mai multa lămâie și la o ora după mănânci și cereale integrale. Aceste alimente conțin acid ascorbic(vit C ) și fier care are nevoie de acea vitamina pentru a se absoarbe. În caz de resortie a fierului( în hemocromatoza), îți recomand consumul în cantități potrivite de calciu cu D3 sintetizat de organismul tău în prezenta razelor solare. Acestea inhiba absorbția fierului. Nu uita! Fierul în exces cât și calciul sau alte minerale și vitamine sunt toxice. De lipsit nu îți vor lipsi așa ușor, în deficienta se va intampla sa fie dar când sunt în exces este mult mai greu. Iti pot face ravagii în organism. De aceea e nevoie de acordul medicului tău.

| Wordofthat999999 explică (pentru Donsavas):

Multumesc frumos! Dar la ce te referi ca poate face ravagii in organism ce s-ar intampla?

| Donsavas a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Vorbeste cu al tău medic. Cu plăcere!

| justanotheruser99 a răspuns:

Anemia se corecteaza cu fier, magneziu si B-uri. Eu am luat timp de 3 luni cate o pastila de Fier organic si BioMagneziu forte zilnic, iar acum sunt ok. Ai putea incerca si tu, dar iti sugerez sa faci un control la medic mai intai.
Ca fapt divers ai mai putea sa citesti cate ceva de aici:
http://ziarullumina.ro/......62964.html

| Wordofthat999999 explică (pentru justanotheruser99):

Si chiar te simti ok? Ai mai multa energie, putere...

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Da.
Am uitat sa te intreb. De unde stii ca ai anemie? Ti-ai facut analize sau banuiesti tu? Oboseala sau starea asta "de leguma", cum ii spui tu se poate datora si unor dereglari ale glandei tiroide. (Care in mod indirect e afectata de deficienta de fier din organism)
Deci cea mai buna solutie ar fi sa mergi la medic, iti faci analizele (doar de sange), iar in functie de rezultate doctorul iti prescrie suplimente pentru a corecta nivelul fiecarui mineral. (Pastilele efervescente sunt ok, dar sunt eliminate foarte repede din organism, deci pe termen lung nu faci mare lucru daca preferi sa iei din astea)

| Wordofthat999999 explică (pentru justanotheruser99):

La ce te referi cu glanda tiroida? Am auzit ca e periculos...

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Adica, din cauza lipsei de fier/iod, glanda tiroida nu produce suficienti hormoni tiroidieni, fapt ce datoreaza starea de somnolenta, oboseala, sensibilitate la lumina sau dureri de cap. (Simptomele astea le-am avut si eu)
Prin urmare, cel mai bun sfat pe care as putea sa ti-l dau e sa mergi la medic si sa iti faci analizele. (E posibil sa ai aceeasi problema pe care am avut-o si eu, insa poate ai nevoie de alt tratament, pentru ca eu aveam mai multe deficiente, nu doar de fier)

| Wordofthat999999 explică (pentru justanotheruser99):

Iti multumesc mult!

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

N-ai pentru ce.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Daca te simti ca o leguma, iti recomand niste fertilizator NPK.

| Alle23 a răspuns:

Eu iti recomand sa vezi un doctor, el e specializat in asa ceva si iti va da niste pastile mai bune decat ti-am da noi.
Multa sanatate!

| Simonasimona1992 a răspuns:

Doctorul iti vă recomanda im functie de ce ai tu nevoie
Nu lua toate tampeniile de vitamine doar pentru ca tu crezi ca sunt bune.
Alimentatie bogata in vitamine: fructe si legume multe...peste!