| marya42 a întrebat:

Am o fetita de 14 ani si in urma unor dureri foarte mari in zona ovarelor ne-a trimis la ginecologie unde s-a facut un ecograf.Rezultatele sunt uter de 5, 1-3-3,3 cm si endometru de 0, 3 cm.Imi puteti spune va rog ce inseamna aceste rezultate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Sunt doar niste masuratori normale ale uterului

| InteractiV a răspuns:

E la media de 6 - 8 centimetri înălțime și între 3 - 4 centimetri lățime, în cursul sarcinii dimensiunile lui se măresc considerabil (la sfârșitul sarcinii înălțimea uterului este de aproximativ 30 de centimetri). Conform a ce scrie aici, se pare ca valorile sunt bune, nu va faceti griji.

| marya42 explică (pentru InteractiV):

Dar fata mea nu este insarcinata.

| marya42 explică:

Tin sa mentionez ca fetita mea are ovarul stang polichistic.