| andreitad a întrebat:

Am o mare problema spune eu. Am hemoroizi (externi si interni), si de ceva vreme s-au imflamat foarte tare si sau invinetit, parca sunt gata gata sa se sparga. Abia pot sa stau in picioare de durere, si problema este ca la munca sunt nevoit sa stau si pana la 10-12 ore impicioare. Folosesc si supozitoare "HEMORZON" si ma dau si cu crema si degeaba ca nu se micsoreaza. Pana nu demult isi faceau efectul si dezimflamau, dar acum nu. Folosesc si ceaiuri pentru hemoroizi si degeaba. Mai am si problema ca sunt constipat, si nu merg la baie cu zilele, uneori trece si o saptamana pana merg la baie.
As avea o mare rugaminte sa imi spuneti ce pot sa fac si ce anume ar trebui sa fac? La ce specialist trebuie sa merg si daca stiti sa imi recomandati pe cineva in zona Baia Mare sau Cluj Napoca. Eventual ceva tratamente. Va multumesc frumos si astept grabnic raspuns de la voi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Geordan a răspuns:

Salut, eu sunt operat de 2 ori de hemorizi! Prima data in urma cu 10 ani iar a 2-a acum un an! (13 februarie 2010) din experienta pot spune ca hemoroizii OPERATI. pot recidiva! Secretul este ALIMENTATIA si (in cazul in care esti plinut) SLABITUL!
Lasa aici un id de mess sau un e-mail sa-ti trimit o reteta pe care eu am aflat-o abia DUPA ce m-am operat a 2a oara din pacate pentru mine! Nu garantez ca scapi de hemoroizi dar pentru o perioada SIGUR nu vei mai suferi! (poti sa-mi dai un buzz pe kineto_craiova)

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai tromboflebita hemoroidala. trebuie sa mergi la un chirurg care cu o simpla incizie va elibera trombul si iti va ameliora temporar durerea. mediat dupa aceea va trebui sa te operezi pentru a scapa de hemoroizi, altfel complicatia va reaparea.

| fabiola a răspuns:

Intr-adevar tu trebuie sa elimini cauza, adica sa combati constipatia, iar aceasta tine de un regim alimentar. Singur trebuie sa descoperi in alimentatie ce iti face bine.Iti recomand cateva sfaturi publicate pe blogul meu:http://blogsanatate.blogspot.com.Gasesti aici cateva remedii naturale in prevenirea constipatiei!

| Justmed a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa merge la Chirurgie de obicei punct UPU 9 unitate primiri urgente )! Mult succes si insanatosire grabnica!

| andreitad explică (pentru Justmed):

Buna Justmed. Mu de raspunsul prompt. Deci sa inteleg ca la chirurgie ar fi treaba de operatie. Asta este singura solutie? Si daca ajung la operatie cum ar trebuie sa fie? ca am mai auzit de operati cu laserul si cunosc pe cineva care spunea ca nu a iesit bine operatia. Ce fel de interventie chirurgicala imi recomandati?

| Geordan a răspuns (pentru Geordan):

Sal. ai facut cremuta? Cum te simti?

| Geordan a răspuns (pentru andreitad):

Salut, eu sunt operat de 2 ori de hemorizi! Prima data in urma cu 10 ani iar a 2-a acum un an! (13 februarie 2010) din experienta pot spune ca hemoroizii OPERATI. pot recidiva! Secretul este ALIMENTATIA si (in cazul in care esti plinut) SLABITUL!
Lasa aici un id de mess sau un e-mail sa-ti trimit o reteta pe care eu am aflat-o abia DUPA ce m-am operat a 2a oara din pacate pentru mine! Nu garantez ca scapi de hemoroizi dar pentru o perioada SIGUR nu vei mai suferi! (poti sa-mi dai un buzz pe kineto_craiova)

| Adina77 a răspuns:

Un chirurg sa vada stadiul lor si un cardiolog sa-ti dea tratament pentru circulatie.
Caci hemoroizii sunt niste vene dilatate.
Nu cred ca neaparat trebuie sa operezi,pentru ca oricand pot recidiva.
Trebuie sa ai grija la alimentatie, sa eviti constipatia, si in momentele de repaos sa stai culcat, cu picioarele mai sus decat corpul.
Nu prea ai voie sa stai in picioare in perioadele astea acute.
Poti lua concediu medical.
Cred ca se da ca tratament Vessel Due sau Detralex.
Succes!

| Florin_6699 a răspuns:

Buna ziua! eu zic că și pastilele Detralex face treabă destul de bine. sau o crema buna pentru hemoroizi http://www.abc-cosmetics.ro.im/......izi-355018

| Carlsson_Mirune_2000 a răspuns:

Va rog din suflet. Mi o lasa ti si mie?