| Georgi17361 a întrebat:

Am o măsea care este cariata foarte tare si doctorul stomatolog cand am fost la consultatie a zis ca mai poate fi salvată prin curățarea canalelor si sa puna tratament cu plomba provizorie timp de o lună sa vada cum reacționez si daca am dureri, după aceea sa puna plomba definitiva. M-a chemat cu radiografia la următoarea vizită, mi s -a spus că nervul este mort si nu mai exista. Si ca aceasta obsturatie de canale se poate face si fara anestezie, deoarece nu voi simti nimic daca acel nerv de la masea este mort. Voi ce părere aveți? Cei care ați mai trecut prin asa ceva, este dureros?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Eu am fost la dentist și îți pot spune că nu este dureros.
Dacă acel nerv e mort în momentul în care tratează caria nu vei simți durere.
Deci nu te stresa degeaba.

| Georgi17361 explică (pentru Andreeush):

Dar totusi este o lucrare pe canale, si este posibil sa nu doara fara anestezie?

| Andreeush a răspuns (pentru Georgi17361):

Da. Nu doare dacă nu mai ai nervul.
Și mie mi-a scos nervul la un dinte și nu mi-a facut anestezie. Nu m-a durut deloc.