| cristi_8283 a întrebat:

Am o mică problemă. si aceea e ca mi se taie respirația. Nu stiu cum sa explic dar parcă simt o bătaie de inima si dupa raman fara aer instant, si trece repede dar ramane panica. se întâmplă cateodata si cand stau in pat, dar acum m-am apucat de sala si dupa ce am facut un exercitiu mi s-a taiat de 2 ori. Am următoarele probleme de sanatate : Gastrita, reflux gastro esofagian, esofagita si spasmofilie. Are vreo treaba cu ele? Sau exista vreun tratament sa nu se mai intample?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Hipertensiune arteriala si/sau stari de panica. Totul depinde de cum stai cu echilibrul psihic. Ai ceva traume/frici/emotii intense/ganduri care te macina pe parcursul zilei? Ai cumva si insomnii?

Starea pe care o descii corespunde mai multor probleme. Ai putea incerca un supliment pe baza de plante, eu folosesc Calmogen pentru simptomele tale si ma ajuta sa dorm ok si sa imi mentin o stare constanta pe parcursul zilei. Pentru inceput ia doar seara si vezi cum te simti.

6 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Poate ceva atacuri de panica sa ai, dar mergi la doctor vei sti sigur ce ai si te vei asigura ca nu e o problema grava.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Da, toate de mai sus descriu anxietatea, taierea respiratiei, atacurile de panica, specifice spasmofiliei. Urmezi un tratament? Mai precis, calciu, magneziu? Ar fi ok sa mergi la un medic care sa iti dea ceva suplimente si poate o pastila pentru stres. Nu antidepresiv, subliniez.

| cristi_8283 explică (pentru m1dn1gh7):

Iau doar calciu?

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru cristi_8283):

Deci mie doctorul pentru spasmofilie mi-a dat 10 zile magneziu, dupa ce gat cele 10 zile de magneziu (una pe zi) incep 10 zile cu calciu sandoz+ Cetebe. Pt. starea interioara ia Stresclin Complex, e bun crede-ma, naturist. Poti incerca, rau nu are ce sa ti se intample. Dar trebuie sa iti creezi si tu o stare buna, daca esti vesnic nervos, stresat, suparat, nu e in regula.

| nda a răspuns:

Atac de panica poate? Consulta un medic.

| MynameisRoxana18 a răspuns:

Da,are treaba cu ele si cu stresul mai bine vezi un doctor, nu risca