| AvramAdrian94 a întrebat:

Am o problema, am cosuri pe fund si pe pulpe...
Ma deranjeaza, pentru ca arata foarte urat!
Am incercat sa caut pe google tratament pentru asta, dar nu spune nimeni ceva concret!
Imi poate da cineva sfaturi in privinta asta?! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

In primul rand incearca sa ai o igiena corespunzatoare, asta insemnand 2 dusuri pe zi, sa folosesti sapunuri cu ph neutru si sa exfoliezi zona macar o data la 2-3 zile(o poti face acasa folosind o mixtura de putin sapun lichid si malai). Evita hainele mai mulate si din materiale sintetice si incearca sa dormi fara lenjerie intima.Pentru inceput foloseste creme care sa ajute la uscarea lor,de exemplu clasicul Cutaden din farmacii. Dupa ce s-au uscat, continua igiena si rutina descrise mai sus, folosind si o crema hidratanta cu absorbtie rapida seara, inainte de culcare, dupa ce ai facut dus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratamentul nu se cauta pe Google, se merge la un dermatolog care iti poate face un preparat sau iti poate recomanda o crema buna. Chiar si direct la farmacist poti sa mergi sa intrebi direct.