| LiviuSam a întrebat:

Buna ziua, am o problemă.
Imi transpiră palmele mereu, ce trebuie să fac ca să opresc asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Hiperhidroza palmara nu are un tratament cert.
Multe persoane ajung sa apeleze la metoda chirurgicala dar aceasta are efectul dorit doar pe o perioada limitata de timp.

Tratamentul considerat cel mai eficient si care se poate face si in Romania este injectarea de toxina botulinica de tip A.
Daca locuiesti in alta tara si acolo exista aceasta optiune, poti incerca terapia prin inhibarea glandelor ecrine cu ajutorul microundelor.

Daca doresti doar o solutie de moment, atunci foloseste creme, geluri, deodorante pentru palme (sau pentru alte zone daca ai aceeasi problema si la nivelul altor zone: talpi, axile etc.) pe baza de clorura de aluminiu.Le gasesti in farmacii.

Numai bine!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un medic endocrinolog, fiindca transpirația palmelor, semnifica o dereglare hormonala.