| Aly_9916 a întrebat:

Buna ziua am o problema mai veche acum cateva luni am fost la doctor deoarece faceam scaun cu sange mi-a dat niste supozitoare si un ulei am urmat tratamentul si a fost un succes. Acum am continuat cu un ceai (efect laxativ) si nu am avut problema dar astazi am obs ca am avut putin sange... nu am ma constip si nu am scaun greu dc oare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Veme a răspuns:

In mare sangele poate proveni din mai multe cauze. Una din ele este constipatia, bolul fecal provocand leziuni pe acolo si este cea mai putin grava cauza. Fiind tanar doctorul s-o fi gandit ca asta este si ti-o fi dat supozitoare cu glicerina si ulei de ricin sau de parafina. Rezolvand constipatia si dand timp leziunii sa se vindece "problema" disparea.
O alta cauza ar fi putut fi hemoroizii. Sunt trei vene hemoroidale la care pot aparea varice. Daca apare la cea externa se cheama hemoroid extern. La celelalte hemoroidul este intern. Posibil sa-ti fi dat hemorzon sau alt supozitor antihemoroidal (procto-glyvenol) si un ulei de ricin sau de parafina ca laxativ, banuind fie ca ai hemoroizi fie ca ai provocat local o leziune datorita constipatiei.
O alta cauza mult mai putin probabila la tine (banuiesc ca esti tanar) ar fi cancerul undeva mai jos de stomac, adica intestinul subtire, gros. Daca ar fi fost mai sus nu s-ar fi vazut sange ci ceva negru rezultat in urma reactiei dintre sange si acidul clorhidric din stomac. Daca se vede sange inseamna ca acest cancer este mai jos pe traiectul tubului digestiv. Repet, foarte putin probabil sa ai tu asta, mai ales daca nu ai slabit neexplicabil in ultimul timp.