| reb18 a întrebat:

Bună ziua. am o rugăminte dacă ma puteți ajuta. am niște dureri înainte de ciclu groazice de san, mai ales stângul. Ma doare într-o parte dacă știți, care ați mai pățit ce e de făcut? Test de sarcina mi-am făcut azi dimineață, nu sunt.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Durerile de sani sunt declansate de modificarile hormonale sau de noduli ori tumori.

Mergi la medic pentru un consult adecvat!
O sarcina NU da dureri de sani si sub nici o forma nu da dureri groaznice intr-un singur san!

| dullcat a răspuns:

,, înainte de ciclu cu 15 ''? Zile? Daca nu ai intretinut contact sexual, durerea descrisa de tine nu are treaba cu sarcina.

O explicatie ar fi : progesteronul atinge un nivel inalt in saptamana dinaintea menstruatiei. Progesteronul face ca glandele tale de lapte sa se umfle, ducand la durere si sensibilitate la sani. Totusi, aparitia durerilor de sani inainte de menstruatie este complet normala.

Daca tot iti faci griji, poti apela la medic.Sunt lucruri pe care le poti face acasa pentru a-ti da seama daca detectezi ceva in neregula cu sanii tai. - https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/autoexaminarea-sanilor-3-pasi

| carla73838 a răspuns:

Bună, aceste dureri sunt normale, și eu le am, chiar în momentul asta. Pe scurt dupa ovulație, durerile astea încep și se ameliorează odată sau mai devreme cu venirea menstruației. Si eu eram îngrijorată, chiar dacă nu am avut nici un contact. Adică mi-a întârziat menstruatia și ma dureau sanii destul de tare. Durerile sânilor fac parte din perioada premenstruala și pot apărea înainte și cu 2 săptămâni.