| forumromedic a întrebat:

Buna ziua am si eu mare nevoie de ajutoru vostru ma confrunt cu o problema foarte grava si rara de fapt nu stiu cum sa va zic sa va povestesc cum a inceput am fost diagnosticat cu un mic joc la ochii si a trebuit sa port ochelarii de anul trecut cam din aprilie pana in septembrie eh eu tot acest timp am fost cam natantoc si am purtat ochelarii pe nas nu stiu cum sa va zic adica nu ma uitam prin ei tot timpu m-a uitam peste ei ii tineam pe nas si acum sa va zic cu ce ma confrunt acum cu o senzatie foarte urata da nu stiu sigur daca e din cauza asta in fine am o senzatie foarte urata si niste `bubuituri` daca pot sa le zic asa in frunte si ma apasa foarte rau o senzatie parca as avea fruntea despartita de restul capului si cand merg pe strada parca as merge cu fruntea pe sus parca mi-ar iesi fruntea in fata asa nu stiu cum sa ma fac explicit ma omoara senzatia asta nu stiu ce sa mai fac am fost internat si pshiatrie da tot degeaba credeam ca e din cauza asta da nu a fost am luat si tratatament 5luni de zile in zadar nu stiu ce sa mai fac cu senzatia asta nu stiu daca ma intelegeti da incerc sa va fac sa intelegeti simt ca si cum as avea fruntea ridicata in sus si mi s-ar fi despartit de restul capului ca sa va zic asa o fi din cauza la chestia cu ochelarii? sau e altceva ca de cateva zile am si niste mici `bubuituri ` am intrat intr-o depresie de numai pot numai ies din casa...m-am izolat asa dabea mai pot sa si vorbesc un sfat ceva sau ce sa fac unde sa merg ca numai stiu si inca ceva de cateva zile parca ma apasa cv din frunte asa ...si ma dor buzele cand le inchid parca ma apasa cv din frunte

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este psihiatrica problema si nu are cum sa-ti treaca dupa doar 5 luni de tratament. Fa psihoterapie si tratament psihiatric de lunga durata, fiindca te va ajuta.

| forumromedic explică (pentru Brigaela):

Mda nu stiu ce sa zic ca pana sa port ochelarii cum i-am purtat eu pe nas nu aveam senzatia asta sad acum nu stiu ce sa mai zic ca numai pot merge nici pe strada sad ce sa fac?

| Brigaela a răspuns (pentru forumromedic):

Cred ca este doar o coincidenta sau psihicul tau a gasit acest pretext. Citesti si tu cu putin obiectivism asa-zisele simnptome, vei vedea ca sunt ciudate si nu au nici un fel de obiectivare (doar ti se pare ca...). Daca te convingi ca problema ta este psihica si iei tratamentul in serios, ai posibilitatea sa duci in viitor o viata aproape normala

| forumromedic explică (pentru Brigaela):

Mda multumesc pentru raspuns...da am luat atata timp tratament si nici o ameliorare chiar deloc nu s-a simtit...

| Brigaela a răspuns (pentru forumromedic):

Ai luat tratament extrem de putin timp (inteleg ca doar 6 luni) si n-ai spus daca ai facut psihoterapie. Nu astepta ameliorari in primul an de tratament. daca faci psihoterapie de 2-3 ori pe saptamana si tratament sustinut si vrei din tot sufletul sa invingi problema, vei observa ameliorari in timp (nu spectaculoase, usoare de la an la an)

| MyMindRules a răspuns:

Du-te la un oftalmolog bun, numai el iti poate spune cu exactitate ce ai.
Bafta! happy

| AliGab a răspuns:

Daca esti din Bucuresti iti recomand pe doctorul oftalmolog Stanca Horia Tudor.

| forumromedic explică (pentru AliGab):

Mai multe detalii te rog big grin

| AliGab a răspuns (pentru forumromedic):

Il poti gasi la medlife (clinica privata): https://www.medlife.ro/......gie/1/29/. Programare se poate face la tel 021 9646
Nu stiu unde il mai poti gasi in alta parte, dar poti cauta pe net. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa o radiografie. important e sa mergi la medic cat mai repede. n-ai sa gasesti raspunsuri aici, ci intr-un spital, printre oameni profesionisti.

| Fluffy2 a răspuns:

Salut! Trebuia sa porti ochelari la timpul potrivit! acum eu zic sa te duci la un doctor si ii spui simptomele.Asta este cel mai bun lucru pe care poti sa il faci pentru tine.Doar nu esti tu singurul cu asceasta problema din lume! Gandeste positiv! Doar un medic te poate ajuta cu adevarat! Sa mergi la un consult cat mai repede! Succes!