| MadalinaNegut a întrebat:

am și eu o curiozitate întrebare
Bunicului meu ii sa descoperit cancer la colon in vara 2015 Primele dați când ii sa făcut rău nu putea urina și "doctorii" au susținut ca are prostata Așa ca l-au operat de prostata. In perioada după operație ii se făcea din ce in ce mai rău, slabise, nu mânca, așa ca am fost nevoit sa îl ducem de urgentă la spital, unde au descoperit ca are cancer la colon si trebuie operat de urgentă. Așa ca iau pus anus artificial.Din câte îmi amintesc au zis ca cancerul ia afectat puțin și vezica. Bunicul are 79 de ani, atunci avea 77/78, iar întrebarea mea ar fi asta:acum au început diferite simptome gen o perioada urina cu sânge,sau ii ieșea gen bucăți așa de carne, sau cu un fel de "puroi". Doctora la pus pe un tratament destul de puternic un antibiotic care îl lua doar odată pe zi. Acum, mai precis de câteva zile, ii s-a format un nodul, o "bășica" lângă operație unde a avut un tub, și gaura de la tub sa închis singura. Acest nodul a "explodat" și toată noaptea i-a curs un gen de "puroi". Aceast nodul îl ustura, iar acum a rămas doar o mică găurica. De ce? ce se întâmpla? (scuzați dacă am făcut greșeli de ortografie)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Tratament cu citostatice sau radioterapie a facut? Mai face?
Acolo este o infectie extrem de urata sau chiar metastaza. Asta poate sa va spuna doar medicul lui. Daca e o infectie asa de grava, la varsta lui foarte greu o sa treaca peste si va fi nevoie de tratament foarte puternic. Daca e metastaza si cancerul a prins vezica urinara prognosticul e mai rezervat din pacate.
Diagnosticul si raspuns la toate intrebarile voastre are doar medicul lui.
Multa sanatate.

| xYonasuper a răspuns:

Imi pare rau pentru asta, dar daca doctorii nu ii vor da tratamentul potrivit ar putea sa moara.

| MadalinaNegut explică (pentru xYonasuper):

Ei au zis ca văzând ca vezica era deja atinsa de cancer, și ca, cancerul este malign se va extinde la vezica și va face blocaj renal, ca nu va putea sa urineze. Momentan încă urinează. Acest lucru' ii sa mai întâmplat când au descoperit cancerul dar la anus, când nu a fost operat încă. sad sad