| alexandrumarian229 a întrebat:

Am și eu o întrebare... Covid 19 ce atacă mai exact? De ceva timp am pulsul cam mare, dar saturație 97, 98. Atacă inima și plămânii nu sau cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Covid ataca initial plamanii, care au rol de oxigenare a organismului.
Daca plamanii nu functioneaza corespunzator, nici celelalte organe (care au nevoie de oxigen) nu vor mai lucra la capacitate normala si vor ceda rand pe rand.

| Digikey a răspuns:

Daca te uiti prea mult la TV iti ataca creierul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nas, sinusuri, esofag, plamani. Restul e de la raspunsul imun care poate crea trombi si cicatrici la nivelul mucoaselor