| Dina11 a întrebat:

am si eu o intrebare. Daca pe 22mai mi-a venit Cm normal, facusem sex in perioada fertila din luna asta, pe 18iunie am avut cateva picaturi maronii spre roz care au tinut doua zile dar am avut dureri imense.Tin sa mentionez ca Cm meu e de 29-30zile, picaturile de sange le-am avut cu aproximativ o saptamana mai devreme de Cm menstrual regulat. Intrebarea mea este, cate saptamani de sarcina am? Simptome de sarcina am si nu stiu daca sa calculez exact din mai sau din luna iunie, va rog sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Pana cand nu obtii o confirmare de la medic sau cel puțin de la un test de sarcina, nu poti spune ca esti insarcinata. Dar medicul iti poate spune cel mai bine.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa un test de sarcina, ca nu putem stii, daca esti sau nu insarcinata.

| Dina11 explică (pentru Violleta2022):

Am facut test de sarcina Duminica acum si era negativ...o sa astept pana saptamana viitoare sa vad exact. Multumesc!

| Lioana a răspuns:

Aproximativ din 5 iunie. Deci daca esti gravida ai aproape 6 saptamani de sarcina.

| Dina11 explică (pentru Lioana):

Asa m-am gandit si eu dar nu inteleg de ce am testele tot negative?

| Lioana a răspuns (pentru Dina11):

De la 7 saptamani de sarcina copilul se vede la ecograf. Fa-ti programare la Spitalul de obstetrica si ginecologie si iti va spune clar daca esti insarcinata sau nu.
Sper sa iti dea răspunsul pe care il astepti dar daca nu, nu te intrista. Va veni copilasul la momentul potrivit.

| Dina11 explică (pentru Lioana):

Multumesc frumos, dar dupa calculele mele ar rezulta ca am doar 4saptamanii.

| Dina11 explică:

Din pacate am avut astazi ceva sangerari si dureri nu stiu exact cauza. dar o sa ma duc maine la medic. credeti ca e posibil sa fii pierdut o eventuala sarcina sau sa fie ciclu peste sarcina ca zilele astea trebuia sa am Cm. da eu am avut aproape toate simptomele.ce credeti?

| Dina11 explică (pentru Lioana):

Asa este! Am fost astazi la medic si mi-a gasit o super infectie in partea bazinului chiar sub buric... mi-a dat antibiotic7zile de trei ori pe zi si odihna(mi s-a parut mie ca e destul de tare burta mai ales in partea sub buric) si intre timp mi-a venit si Cm, iar cand l am intrebat de ce aveam simptome ca si cum as fi gravida mi-a zis ca e tot din cauza infectiei... Va multumesc pentru sfaturi!

| Lioana a răspuns (pentru Dina11):

Cu placere. Multa sanatate!

| Lioana a răspuns (pentru Dina11):

Pana cand nu obtii o confirmare de la medic sau cel puțin de la un test de sarcina, nu poti spune ca esti insarcinata. Dar medicul iti poate spune cel mai bine.