| andrutik a întrebat:

mi-a aparut un furunc in zona inghinala, mi s-a umflat foarte tare, am mers la doctor si mi-a dat antibiotic sa iau si o crema. Mi s-a spart un pic dar as vrea sa stiu cat dureaza acest furunc eu il am de 5 zile ca doare tare rau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! pai daca a spart, de ce nu incerci sa il storci sa elimine coptura? pentru ca acea infectie doare si sapa..cu cat elimini puroiul mai repede, cu atat mai repede se va sfarsi chinul tau...
O zi frumoasa sa ai si un Paste fericit!

| 23partyboy a răspuns:

Si de ce nu s-a intervenit cu tratamentul chirurgical? ai fost la doctorul de familie cumva? e un lucru foarte bun ca ti-a dat antibiotice, eu daca as fi in locul tau as merge la un spital, direct la urgente(cred ca se incadreaza la urgente minore) unde pe gratis si rapid (si cei mai important corect) ai beneficia de tratamentul chirurgical, iar daca chiar mergi ia cu tine si denumirea cremei si a antibioticului, daca insa esti din mediu rural si sa zic nu ai posib sa mergi la spital du-te la cabinetul medicul de familie sa til extirpe el, evita pe cat posibil sa il scoti tu

| Panteryas a răspuns:

Am avut si eu si iti zic ca daca acesta e primul pe care il ai o sa mai.
Dar aceste bube enervant pot sta pe tine si 2 saptamani ca sa nu mai zic ca daca incerci sa il storci ramane semn pe viata in locul respectiv iar daca il lasi te omoara de durere.
Eu am avut cred ca 6 pana acum toate in zone diferite am avut stafilococ aurin, in fin mai complicat.
Dar ce vruiam sa iti zic, nici crema nici pastila nu o sa te scape de durere, ele sunt doar ca sa se retraga.