| alinutza_5974 a întrebat:

Buna ziua ! am si eu o intrebare si daca se poate sa-mi raspunda Brigaela ar fi si mai bine...de cateva luni ,atunci cand trag aer mai adanc ,simt in spate in zona plamanilor ca la plamanul drept se aude aerul cum trece prin plamanul drept mai tare decat la plamanul stang,nu este un harait ,e mult spus harait ,dar simt mai ales noaptea cand stau in pat pe spate si respir mai profund simt ca unul se aude mai tare .Am fost la dr pneumolog ,nu m-a ascultat la plamani ci doar am facut-o radiografie,s-a uitat la ea si mi-a zis ca nu se vede nimic in neregula laplamani,dar totusi de ce se aude asa? de tusit ,nu tusesc,nu fumez,nu sunt racita...oare ce poate fi? imi aduc aminte ca la radiografie trebuia sa trag aer adanc si sa -mi tin respiratia,dar cred ca am respirat putindar nu am dat tot aerul afara ,are ceva? este posibil ca asta sa-mi fi influentat diagnosticul? pentru ca dr cand a vazut ca pe radiografie este bine nu ma mai ascultat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuia sa te si asculte pulmonar, dar nu cred ca este realmente o problema. Cred, mai degraba, ca iti constientizezi tu excesiv respiratia. Bronhia principala dreapta este mai orizontalizata si, in mod normal, aerul intra ceva mai puternic in plamanul drept. 99% din oameni nu constientizeaza asta, cred ca tu te supraveghezi prea atent.

13 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Pentru linistea ta poti sa mai apelezi la al doilea medic specialist si apoi tragi concluziile; atunci cand sunt doua opinii diagnosticul poate fi mai bine definit.

| Unicucebeea a răspuns:

De ce numai Brigaela? Stii...sa stii ca faci dicriminari, asta a sunat ca si cum altcineva nu e in stare sa raspunda...

| alinutza_5974 explică (pentru Unicucebeea):

Pentru ca BRIGAELA, din cate am inteles eu are ceva cunostinte in domeniul medical.

| raspunz a răspuns:

Salut, e destul de greu să auzi sunetul ăsta, poate faci o confuzie și de fapt auzi cum trece aerul prin fosle nazale (nări). În mod normal una este mai deschisă decât cealaltă și se aude mai puternic.
Doctorița trebuia să te asculte întâi dar asta este, bine că la radiografie totul a fost ok.

| alinutza_5974 explică (pentru raspunz):

M-am gandit ca radiografia spune totul,daca pe radiografie nu se vede nimic inseamna ca este totul ok,dar se pare ca nu am gandit bine pentru ca tot nu am aflat din ce cauza se aude, dar poate aveti dreptate voi referitor la faptul ca este normal ca in partea dreapta sa se auda mai puternic atunci cand trece aerul, sper sa aveti dreptate.multumesc tuturor.

| alinutza_5974 explică (pentru raspunz):

Da,normal era sa ma asculte si apoi sa faca radiografia,sa nu iradiez degeaba,dar probabil ca dr a considerat ca radiografia este ''sfanta'' pentru ca sunt anumite boli care nu se aud la stetoscop ci doar se observa la raze x, sincer nu stiu ce a gandit dr, dar asta presupun eu.

| raspunz a răspuns (pentru alinutza_5974):

Uite, când consulți prima dată un pacient necunoscut normal ar fi să faci toți pașii, să vorbești cu pacientul și să afli detalii despre motivele pentru care a venit la tine, antecedente și alte lucruri importante, apoi să faci un examen clinic, care implică să te uiți la pacient, să palpezi, să faci percuția anumitor segmente și ascultația altor aparate cum este cel respirator. Pentru confirmarea unei suspiciuni la examenul clinic faci investigații suplimentare. Din păcate medicii nu au timp de obicei și uneori mai sar peste etape. În cazul tău a recomandat direct radiografia pentru că îi oferea mai multe informații, a putut să afle dacă ai o pneumonie sau tbc pulmonar. Vestea bună e că nu ai nimic iar doza de radiații de la o singură radiografie nu are ce să-ți facă rău.

| alinutza_5974 explică (pentru raspunz):

La cat timp se poate face a a2 a radiografie, asta in cazul in care ma hotarasc sa merg la alt medic si acela imi recomnada radiografia, pentru ca radiografia mea actula a oprit-o dr pneumolog

| raspunz a răspuns (pentru alinutza_5974):

În principiu o a doua radiografie se poate face chiar și la câteva zile după, se face lucrul ăsta mai ales la pacienții cu boli grave care trebuie urmăriți atent și mai frecvent pentru a surprinde evoluția bolii. Doza de radiații este mică așa că nu ar trebui să facă prea mult rău.
Însă țin să-ți explic faptul că orice radiație de tipul ăsta, fie ea cât de mică, are totuși un efect asupra organismului putând să influențeze dezvoltarea sau apariția unor boli mai târziu. Din acest motiv nu trebuie să faci nicio radiografie decât dacă aceasta este absolut necesară. În cazul tău cred că nu este necesar să faci altă radiografie, ar trebui să mergi la medicul tău de familie dacă te deranjează ceva, să te consulte dacă te deranjează ceva, dacă faci febră, tușești sau ai alte simptome. Poți să te duci să vorbești și să întrebi dacă e totul în regulă pentru că tu crezi că auzi ceva ciudat, să-i spui că ai făcut o radiografie și că totul era aparent normal și să vezi ce-ți spune.

| AleeePunct a răspuns:

Probabil este o pneumonie netratata si eu am patit. Ar fii mai bine sa te duci la urgente. Si eu am patit asa, doctorul mi-a spus ca am traheita iar la urgente mi s-a spus ca am pneumonie si am primit tratament.a trecut destul de greu. Incearca sa nu respiri aer rece pe gura pentru ca se poate agrava.

| alinutza_5974 explică (pentru AleeePunct):

As vrea sa-mi dai mai multe detalii despre simptomele pe care le aveai.initial si eu m-am gandit ca as putea avea asa ceva poate de la vreo raceala netratata, dar pe radiografie nu s-a vazut nimic.nu stiu ce sa mai cred.

| AleeePunct a răspuns (pentru alinutza_5974):

Eu cand am avut pneumonie am inceput sa tusesc usor dar dupa cateva zile nu ma mai puteam oprii din tusit. De multe ori nu se vede pe radiografie, totusi ai putea vorbii cu un specialist

| alinutza_5974 explică (pentru AleeePunct):

Eu nu tusesc, iar tusea este un simptom.