| EuElyEla99 a întrebat:

Am si eu o mare problema. Azi, am cazut cu rolele, si m-am cam lovit la mana:-ss...si acum, ma doare fff rau. Pot sa o misc dar, ma doare Dar, nu pot sa-mi indrept mana, ca ma doare foarte rau...nu mi-s-a umflat.
Va rog, ajutati-va urgent...ce sa fac sa nu ma mai doara si sa pot sa o misc bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cocochannel a răspuns:

Trebuie sa mergi neaparat la medic sa-ti faca o radiografie ca sa vada exact ce este acolo (entorsa, luxatie, fractura-sa speram ca nu e cazul!).
Entorsele sunt intinderi, rasuciri sau indoiri fortate ale ligamentelor, dar oasele nu parasesc articulatia. Articulatia se umfla, devine dureroasa, iar miscarea este uneori imposibila. Luxatiile determina intinderea si ruperea ligamentelor, cu deplasarea osului din articulatie. Deci, articulatia se umfla, devine dureroasa, iar membrul isi modifica aspectul normal. Primul ajutor consta in imobilizarea membrului intr-o pozitie nedureroasa si transportarea la spital. In luxatii nu este voie sa se repuna oasele la loc, deoarece pot fi lezati nervii.Fracturile sunt rupturi ale oaselor. Imobilizarea facturilor inchise se fac cu ajutorul atelelor – se pot confectiona din scanduri, dar sa fie suficient de lungi pentru a prinde anbele articulatii ale osului rupt.
Sper ca te-am lamurit cat de cat.Nu mai pierde timpul si mergi la un medic.Multa sanatate!