| Oliwer123 a întrebat:

Am si eu o mare problema, sunt ingrozit, sa incep cu inceputul, acum 5 zile m-am lovit la ochi dintr-o prostie, mi s-a umflat/invinetit iar acum mai mi-a trecut, problema e ca in urma cu 2/3 zile am inceput sa vad cu ochiul putin incetosat, ce sa fac, sa ma duc la doctorul oftalmolog? Mi-e frica, alor mei nu le-am spus de problema mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Daca tii la tine (ca la ochii din cap) du-te neintirziat!

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Cu ce te deranja sa mergi la un control sa nu-ti mai faci griji? Putem noi aici sa stim cat este de grav? Sti tu?

| Oliwer123 explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Cam cat m-ar costa un consult, trebuie trimitere ceva de la doctorul de familie si ce trebuie sa ii zic, ca m-am lovit?

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru Oliwer123):

Ca elev/salariat/platitor de cass, daca ai trimitere de la medic de familie este gratis.La particular costa, preturile difera, nu pot da date exacte.Adevarul spus,si daca ai luat o palma si daca te-ai lovit,nu conteaza, nu se baga, decat daca ai complicatii mari, spitalizare, orbire...si nici atunci nu trec peste dorinta ta.Actul medical este confidential.

| Alina941 a răspuns (pentru Oliwer123):

Ba nu e adevărat.
S-a schimbat de un an acest lucru.
Nu îți trebuie nici o trimitere de la doctorul de familie pentru ca cu sa fără trebuie sa plătești.
Deci, degeaba ai trimitere ca tot dai bani pe consultație.
Consultaria consta 60-70 de lei.
Știu, cam multa dar merita o sa iti dea poate niște picături

| Oliwer123 explică (pentru Alina941):

Pe cabinetul de consultatie din orasup Mioveni scrie "Consultatii si prescriptii de lentile gratuit" ce sa mai cred?

| Alina941 a răspuns:

Nu cred ca e nevoie sa te duci pentru ca e posibil sa fi văzut în ceata din cauza oboselii.

| Oliwer123 explică (pentru Alina941):

Deci nu am nici o durere, doar ca inca mai sunt putin vanat pe pleoapa

| AndrewDallas a răspuns:

Eu zic sa le spui părinților, ei trebuie să știe