| Iamnimeni2912 a întrebat:

Am si eu o problema, am 1, 60 si 38 de kg... maxim de kg am avut 45, nu reusesc deloc sa ma mentin, mai ales daca sunt suparata nu pot manca. Am trecut printr-o perioada mai grea si am slabit exagerat.
Acum nu stiu ce sa fac sa ma ingras, arat foarte rau!
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ar trebui sa faci un consult la medicul endocrinolog.S-ar putea sa ai hipertiroidie si asta nu se rezolva decât prin tratament di regim adecvat.Si eu am suferit de hipertiroidie, aveam 1, 64 cm inaltime si 42 kg.Eu am rezolvat-o trecând la dieta total vegetariana si am ajuns sa am uneori chiar si 65 kg.Acum am in jur de 52-54 kg.

| kanechy a răspuns:

Buna, nu incerca sa te ingrasi, incearca sa te tonifici, poti face asta prin a incepe sa alergi sau sa practici un sport de agrement, facand asta, corpul o sa isi ia in greutate cat trebuie pentru inaltimea ta. Daca preferi sa te ingrasi consumand grasimi calorii, etc, nu vei putea controla pana la ce greutate, vei declansa anumite dependente si alte complicatii, cel mai recomandat e sa faci cat mai multa miscare, incearca sa consumi cat mai multe vitamine si asa vei avea un corp bine reglat...ps, daca vei mai trece prin perioade asemanatoare, incearca sa vb cu cineva, e bine sa nu persiste, corpul tau o sa resimta asta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru kanechy):

Vrei sa spui sa ia in greutate marind masa musculara, NU prin tonifiere.

Si asta NU se face prin alergare, ci prin exercitii de masa musculara, la sala, in parc (la bara de tractiuni si la paralele, etc.).

| GnomUrias a răspuns:

Buna! Daca doresti sa iei in greutate totul tine de dieta. In primul rand, trebuie sa-ti impui o greutate, una pe care doresti sa o obtii, dupa care totul se transforma munca si rabdare.
In al doilea rand, cum am spus mai sus, dieta este foarte importanta, deci, avand in vedere ca doresti sa pui masa, eu propun sa mananci 3-4 mese pe zi ( cel putin ), mese bogate in carbohidrati ( se poate si cate o prajitura la o masa, lipidele nefiind foarte sanatoase ). Bineinteles, iti trebuie si proteine, dar nu in procent atat de mare, gen 60% carbohidrati, 30% proteine, 10% lipide. Avand in vedere greutatea si inaltimea ta, faptul ca nu practici sport, ti-ar fi de ajuns 2000-2500 calorii pe zi. Pentru a calcula caloriile tot ce trebuie sa faci este sa-ti achizitionezi un cantar de bucatarie ( undeva pe la 50 lei maxim ) si sa dai un search pe google pentru fiecare aliment in parte.
Mai adaug inca ceva, nu trebuie neaparat mese sofisticate, iti pot da un exemplu pentru fiecare masa.
Dimineata ( micul dejun ) : O omleta formata din 3 oua/3 oua fierte/3 oua ochiuri ( dupa preferinta ), 2-3 felii de sunca, putina branza, 2 felii de paine integrala ( este cea mai buna pentru a lua in greutate ).
Pranzul : Niste orez fiert/legume congelate/mazare/fasole cu 100-200 grame de piept de pui/vita/porc/peste ( dupa preferinta )
Urmatoarea masa ( intre pranz si cina ) : Aici, din nou, o masa nu foarte sofisticata, poti incerca niste legume, banane eventual, mere, orice tip de fructe ( le-ai putea incerca pe toate intr-o salata de fructe ), un iaurt, aceasta fiind o masa mai micuta.
Cina : Aici poti sa servesti niste legume, o salata cu piept de pui, peste etc, te descurci tu.
Asta ar fi cam tot, spor!