| Ioncozma a întrebat:

Am si eu o problema cu nasul, imi este infundat de vreo 5 luni, numai nara stanga, cand tin degetul pe nara dreapta si suflu cat de tare pot, apare un şuierat. Este ceva grav? Dar daca nu ma incurca, nu apar alte probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Polip nazal. Dacă e înfundat, respiri deficitar. Operație.

| Bizon95 a răspuns:

5 luni e cam mult, insa poti sa ai ceva care ti-a facut mizeria din nas sa se lipeasca serios, asa ca, daca, chiar nu ai chef de mers la doctor, iti spun ce folosesc eu:

vibrocil duo

e cel mai tare (afaik) din marmaciili romanesti, si imi desfunda nasul de nu se vede (racit cobza de 3 zile, si cu nasul complet infundat, si cu mucii curgand ca la robinet, dupa vibrocil, in 30mins am un nas perfect curat si respir in voie, cu totate ca si eu am o deviatie de sept mica si nu m-am dus niciodata sa o corectez)

TOTUSI, chiar e cel mai puternic, asta vine cu un pret: poate sa fie naspa pentru anumiti oameni mai sensibili, citeste foarte atent prospectul, mai ales la reactii adverse, apoi da-ti un singur puf si asteapta 30mins inainte de a face orice altceva (ca sa vezi daca ai reactii adverse)

| Sunshine123 a răspuns:

5 luni fara sa mergi la un doctor? Iti recomand sa mergi la un consult la un medic orl-ist care se ocupa de astfel de probleme. Sigur este ceva la mijloc daca nici dupa 5 luni de zile nu ti-a trecut problema de la sine, asa ca asculta mi sfatul si mergi la un doctor si descriei ce ai descris mai sus.

| AlinMrs a răspuns:

Iti mai creste un nas?

| JulesDC a răspuns:

Deviatie de sept, e o boala destul de comuna si poate fii operat dupa 18 ani sau cand considera medicul ca te-ai oprit din dezvoltare