| MaTrIx8378 a întrebat:

Buna Ziua! Am si eu o problema de sanatate, cam de 2 ani de zile am probleme cu stomacul, am fost la doctori diferiti. acum cativa ani am facut o endoscopie si am fost diagnosticat cu gastrita, anul trecut am fost diagnosticat cu helicobacter pylori, deci simt de pe acum ca ma doare stomacul, dimineata ma trezesc cu o durere de burta ( de parca n-am mancat nimic, ma roade stomacul. si simt un gol asa ) si imi vine sa fac nevoia si asa pe timpul zilei simt ca ma roade stomacul si un gol in stomac, de mancat mananc. probleme astea apar la inceputul toamnei si dureaza cam pana la inceputul primaverii. deci doar in perioada asta, nu stiu ce sa mai fac, din ce cauza sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

Ai grija la alimentatie! Este foarte important ceea ce mananci!

| AlexRv a răspuns:

Bună MaTrIx8378!

Să încep cu începutul. Dacă ai făcut endoscopie, plus ca ți sa diagnosticat H.Pylori, înseamnă că ești sau ai luat tratament pentru H.pylori. Asa e sau nu e asa?

Dacă ai luat tratament (ANTIBIOTICE) și nu ți-a trecut îți recomand să mergi din nou la medicul de familie sau medicul digestiv.

In caz că nu ți s-a dat tratamentul adecvat, este neapărat să mergi la medic. H.pylori are tratament și odată eradicată bacteria îți va trece și durerea. Repet important tratamentul adecvat. Dacă nu te tratezi e foarte mare pericolul pentru a evoluționa într-o ulceră gastrică.

O zi faină!

| MaTrIx8378 explică (pentru AlexRv):

Da mi-a dat un tratament pentru H.Pylori, nu-mi mai amintesc cum se numea, dar stiu ca am luat pe o perioada de 10 zile sau chiar o luna. dar eu nu inteleg de ce toata vara n-am avut probleme si de ce sa ma stresez. si probleme apar tocmai acum, asta nu inteleg