| Ioan20022222222 a întrebat:

am si eu o problema... Pana acum o lună mancam in fiecare seara cipsuri si dulciuri si foarte mult suc. Si mai tot timpul aveam o stare de greață, pofta de mancare scăzută. Si am decis sa fac niște analize, la care au ieșit ca am ficatul mărit (ficat gras). Doctorul mi-a spus sa nu mai mănânc cipsuri, prăjit, dulce si fara suc. Acum intrebarea mea este daca știe cineva ce aș putea sa mananc ca sa nu mi se agraveze(daca se poate fara supe sau ciorbe, nu prea sunt pe gustul meu) si ce sa fac ca sa imi recapăt pofta de mâncare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomandări pentru "remedierea problemei":

Mănâncă porții mai mici și mai des. Acest obicei asigură o distribuție uniformă a funcției hepatice.
Se recomandă cinci mese mici pe zi, în loc de trei consistente.
Aveți grijă să mestecați cu grijă fiecare bucată de mâncare, acest lucru va ajuta la digestie.
Limitați aportul de grăsimi, alimente semipreparate.
Renunțați la alimentele prăjite în favoarea celor preparate la grătar sau la cuptor.
Încercați să consumați legume și fructe proaspete la fiecare masa.
Consumați minimum 2 litri de apă pe zi – acest lucru vă menține hidratați și ajută la eliminarea toxinelor din organism.
Limitați consumul de alcool – în funcție de cantitatea și frecvența aportului, poate afecta grav sănătatea ficatului.
Țineți minte că țigările nu dăunează doar plămânilor. Toxinele inhalate în timpul fumatului sunt, de asemenea, eliminate prin ficat, astfel încât substanțele nocive conținute au efecte dăunătoare asupra multor celule ale corpului, inclusiv a ficatului.
Faceți zilnic exerciții fizice sau plimbări lungi.
Folosind o dietă potrivită, avem grijă în același timp de sănătatea și buna funcționare a ficatului și putem preveni acumularea de kilograme inutile.

Zaharuri: sucuri, dulciuri, bomboane, inghetata si orice alt aliment care contine zahar sau alti indulcitori artificiali.

Cereale rafinate: paine alba, paste.

Grasimi trans: se regasesc in margarina si intr-o serie de alimente procesate.

Uleiuri rafinate: ulei de canola, ulei de soia.

Carne procesata: mezeluri, carnati.

| Ioan20022222222 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult de raspuns, din curiozitate cam cât dureaza vindecarea completă (având in vedere ca am doar 16 ani).
Si am înțeles ca valoarea normala la analize este de 55, iar eu am 68.

1 răspuns: