| Agnes21 a întrebat:

Am stat la mătușa mea o perioadă de câteva zile. Azi am aflat că s-a confirmat un caz de îmbolnăvire cu Covid 19 la ea la muncă.
Ideea e că de vreo două zile simt o presiune în dreptul pieptului, o mica durere. Am și tușit și strănutat de câteva ori. Sunt simptome ale virusului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Ai putina rabdare, de ce te grabesti asa?

Vei vedea cu siguranta...

| Hollyg a răspuns:

Buna! Simptomele virusului sunt exact ca ale unei gripe normale. Doar ca, Corona aduce complicații mai mari. Coronavirusul poate fi ai asimptomatic, adică fără simptome. Eu as zice ca nu e cazul sa te alarmezi pentru ca strănutul e putin normal in perioada asta in care nivelul de polen este foarte ridicat, tusea este un rezultat al alergiilor. Si nu trebuie neaparat sa ai alergie declarată de medic cat poti fi mai sensibil la alergeni in aceasta perioada. Însă, pentru siguranța si liniștea ta, consulta un medic! happySănătate!

| Agnes21 explică (pentru Hollyg):

Mulțumesc! Știu care sunt simptomele acestui virus, doar că nu știu ce să zic despre durerea asta în piept. E ca și cum aș avea o cărămidă pusă pe piept, iar atunci când respir simt o mică durere, apăsare. Nu știu de la ce ar putea fi. De fumat nu fumez...

| Hollyg a răspuns (pentru Agnes21):

Eu sunt alergică la polen si la pomii fără flori. Vrei sa stii ce simptome am? Începând de la dureri de cap, dureri in piept, nas înfundat, stranuturi foarte dese si puternice si tuse. O data pe luna, cand se intensifica nivelul de polen, am crize de tine câte 4-5 zile in care simptomele mi se amplifica. Practic nu ies din camera mea. Si eu am fost speriata din același motiv, însă m-am convins. Tu poti avea sau nu sensibilitate la polen si nu numai. Noi nu suntem doctori, deci cel mai bine consulta un medic pentru liniștea ta.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Stai liniștit, păstrează distanțarea socială și administrează vitamina d3.