prfml
| prfml a întrebat:

am suferit o entorsa gravă de glezna, acum după 3 luni cu o recidiva ușoară acum o lună jumătate, acum simt si cand stau in pat o durere ascuțită usoara sub maleola exterioară, iar daca merg pe teren putin accidendat durerea ascutita reapare. Problema este ca acest tip de durere mi-a apărut de vreo doua saptamani si sub maleola exterioară a celuilalt picior, chiar daca stau in pat, iar cu doua zile inainte simteam o amorteala, furnicatura la maleola, cu acest picior nu am călcat strâmb, doar ca am cam mers schiopatand. Care este cauza acestui tip de durere si ce este de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| tibyramos a răspuns:

Cauza durerii este inflamarea tendoanelor care înconjoară maleola externă, inflamare apărută în urma întinderii bruște a respectivelor tendoane. Nu știu care au fost masurile le care dvs. le-ați luat după ce a avut loc entorsa. Nu știu de asemenea ce înseamnă "gravă". Gradele de gravitate ale entorselor se împart în 3 categorii iar în funcție de încadrarea acestora se urmează a anumite proceduri. De exemplu, la o entorsa de gradul 3, dar chiar și la una de gradul 2, imobilizarea gipsată este obligatorie. Acum, trebuie neapărat să faceți o ecografie de părți moi, și apoi, după interpretarea acesteia, să vă duceți la un cabinet de recuperare medicala pentru a face proceduri de fiziokinetoterapie. Nu stați cu piciorul așa. Gradul de recidivă al entorselor, chiar și la ani buni după vindecare, este relativ mare așa că trebuie să luați măsurile necesare cât mai timpuriu.