| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Am un granulom la o măsea(respectiva măsea a avut tratament de canal nereușit de cateva ori,iar datorita acestui fapt am lăsat-o așa, mai ales că nu mai aveam dureri). Am văzut pe net că rezecția apicala sau ceva de genu e destul de urâtă. In cazul meu as putea evita rezecția apicala daca scot măseaua? Mă gândesc că dacă scot măseaua s-ar putea scoate și respectiva punga de puroi tot prin aceea zona. Ce-mi recomandați, mai ales dacă ați avut experiențe de genu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti scoate nimeni dintele care are puroi, este risc crescut de infectie si plus doare mai tare decat daca ai scoate un dinte sanatos. Mai intai se face tratament cu antibiotic, recomandat de medicul stomatolog.
Cand inflamatia (infectia) a dat inapoi, atunci se merge la cabinet, se poate face o radiografie dentara unde se poate vedea daca infectia a disparut si se scoate maseaua sau daca se poate sa salveze dintele prin efectuarea tratamentului de canal corect.
Nu uita, cel mai bun implant este dintele tau.
Sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut acum câteva luni parte de o rezecție apicală, din cauza unui granulom la un dinte din față... operația în sine nu a durut, poate doar puțin, însă după ce a trecut efectul anesteziei a fost groaznic. Am fost nevoită să iau ketonal ca analgezice. sad
Acum totul e bine, dar nu am voie să mușc prea violent pe acel dinte.
Părerea mea e că ar trebui să alegi rezecția, ca să nu pierzi măseaua. În caz contrar, dacă este în spate și nu te deranjează prea tare dacă o pierzi, optează pentru extracție.

| GeorgeGabriel20001 explică:

Nu prea am ce salva din măsea,mai este doar un colt, de aceea as alege varianta cu extracția acelui colt și, poate odată cu el să iasă și acea pinca de puroi(de ceva timp nu mă mai doare, nu e umflat, doar la atingerea gingiei in zona măselei se simte ceva tare )

| OchiuDaMangusta a răspuns:

Sa scoti maseaua cu ața la clanța