| SuNaM a întrebat:

Am vazut in ultimul timp ca foarte multi oameni poarta masti chirurgicale.Ce boala, daca este o boala necesita aceasta masura?(nu vorbesc de purtarea preventiva contra gripei sau purtarea contra smogului)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pacientii care fac chimioterapie sunt foarte sensibili la infectii si de aceea incearca sa se protejeze suplimentar impotriva virusurilor si a bacteriilor din aer. Insa din fericire nu poti vedea foarte multi oameni cu aceasta problema, ei sunt destul de putini si nu au voie sa se plimbe mult, merg strict la investigatii si tratament si apoi direct acasa. Eu lucrez intr-un spital in care ei vin sa se trateze si nu vad decat foarte rar cate unul, deci daca ai vazut foarte multi, nu are legatura cu asta.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Au infectii respiratorii (in general viroze) si evita sa transmita celorlalti boala.

| SuNaM explică (pentru Brigaela):

Are legatura si cu cancerul sau cu leucemia?

| Brigaela a răspuns (pentru SuNaM):

Pacientii care fac chimioterapie sunt foarte sensibili la infectii si de aceea incearca sa se protejeze suplimentar impotriva virusurilor si a bacteriilor din aer. Insa din fericire nu poti vedea foarte multi oameni cu aceasta problema, ei sunt destul de putini si nu au voie sa se plimbe mult, merg strict la investigatii si tratament si apoi direct acasa. Eu lucrez intr-un spital in care ei vin sa se trateze si nu vad decat foarte rar cate unul, deci daca ai vazut foarte multi, nu are legatura cu asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Umbla niste viroze destul de serioase in perioada asta
Unii poarta sa nu ia, altii sa nu dea

| Daniel9988 a răspuns:

Se apara de ciuma frate.

| AdiZone a răspuns:

Sau le poarta impotriva bacteriilor din aer!
Depinde de sistemul imunitar al fiecaruia!