| IepurasXxX a întrebat:

as avea o intrebare daca ma puteti ajuta.
Am urm dioptrii:
O.D. (sfera) -0.5 (cilindru) -1.75 (ax) 15* (DIP) 64mm
O.S. (sfera)-2.25 (DIP) 64mm si la diagnostic scrie OD astigmatism miopic compus. OS miopie mics. Intrebarea pe care o am pentru dvs. este urmatoarea. credeti ca ma incadrez in baremul medical pentru armata? Nu prea inteleg ce este acolo. https://www.semperfidelis.ro/......dicale.pdf (pag 26, nr crt. ~190)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pai zice ca astigmatism -> inapt.
Si tu ai la ochiul drept -1.75 la cilindru deci astigmatism.

| IepurasXxX explică (pentru alina2k18):

Da, dar gen mai jos scrie ceva genu "Astigmatism toate tipurile până la 3d... - Apt*