| DDN a întrebat:

As dori cateva informatii. De 2 zile simt o jena in zina amigdalelor, iar aseara cand m-am uitat cu lanterna, am observat ca in crapaturile de la amigdale, am niste particule galbuie, de parca ar fi resturi de mancare sau ceva de genul. Ce credeti ca e? E grav?
Maine am de gand sa merg la doctor, dar pana atunci mi-e si frica sa mananc.
Ati avut vreodata asa ceva?
Ce as putea lua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Particulele alea galbui, sunt pungute cu puroi, de la infectie.
Mergi al medicul de familie, sa-ti dea un exudat faringian sa faci, ca sa primesti antibioticul corect, sa-ti vindeci infectia din gat.

| DDN explică (pentru Violleta2022):

Multumesc. Ideea e ca nu sunt racita ca sa pot face o infectie in gat, poate unde am baut suc rece. Oricum, maine merg la medicul de familie

| Violleta2022 a răspuns (pentru DDN):

Nu are nici o treaba raceala, cu infectia din gat!
"Raceala" este o infectie virala, pe cand infectia in gat este o infectie bacteriana.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DDN):

Poti face un tratament naturist care ajuta:
Prisnita cu cartofi rasi si spirt medicinal.
Se rade un cartof de masura mijlocie, se pune pe o batista si se face sul batista. Se uda apoi batista pe o fata, cu spirt medicinal si se pune pe gat, in zona care este inflamata. Se leaga de jur imprejurul gatului cu un batic, fular sau un prosop mai subtire, ca sa nu cada si sa stea lipita de gat.
Prsinita se tine 3-4 ore sau chiar toata noaptea, daca poti dormii cu ea. Se va observa o imbunatatire considerabila a gatului, putand sa inghiti fara probleme.

Inca ceva: trebuie sa bei si sa mananci doar CALDUT (nu rece, nu fierbinte).

| teajutcumpot a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu induceti in eroare cu raspunsuri eronate! Nu este puroi, sunt 'tonsil stones' (google it). Sunt resturi alimentare care se aduna in gaurile de la amigdale. Sunt inofensive, mie mi se formeaza constant si le elimin fie cu degetul fie cu un betigas de urechi.

La fel si pe mine ma jeneaza si sunt enervante, dar NU SUNT PUROI!

Succes!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pui pe o lingura de zahar (sau un cub de zahar) cateva picaturi de petrol lampant ("gaz"), pana ce se umezeste tot. Inghiti incet continutul lingurii, sa stea cat mai mult in zona amigdalelor.
Repeti acest tratament de 2-3 ori, pana ce punctele albe (de puroi) dispar complet + inca odata.
La mijlocul intervalelor poti face si gargara cu ceai de musetel (strecurat) cald, in care dizolvi sare bruta (fara iod), cat incape.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iti spun eu un tratament naturist care la mine a dat rezultate uimitoare: https://tscoldman.wordpress.com/......unica-mea/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar putea fi puroi. Nu este grav. poți mânca.

| Andreeush a răspuns:

Ai infecție în gât, amigdalită.

| RobertMoon a răspuns:

E doar un banal rosu in gat din cauza ca ai baut rece, asa patesc si eu mereu, nu trebuie sa iei antibiotic neaparat, nu e mare chestie, recomand Strepsils Mentol si sa scuipi mereu acel,, puroi,, sa nu inghiti, iti trece in maxim 4 zile. Remediul cel mai bun ar fi ceai cald, strepsils mentol maxim 4/zi si cam atat. happy