| Alecso_Alecso_1995 a întrebat:

Bună ziua aş dori să aflu cateva informaţii pe care nu le ştiu, acum cateva luni am observat ca observ o pata de sange in scaun nu am avut dureri abdominale scaunul a fost normal pete de sange pe serveţele nicidecum, ce ma nelinişteşte e faptul ca treaba s-a repetat acum câteva zile la fel fara dureri scaunul era normal precizez că am facut radiografie abdominala si totul a fost in regulă, nu sunt sangerari abundente observ doar o mica pată roşie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sangele este de culoare deschisa, este proaspata, atunci poate fi de la o fisura mica in zona anala, care poate fi cauzata si de hartia igienica dura (dca zona este iritata). In acest caz, spala-te bine cu apa calda si sapun dupa fiecare scaun, iar dupa stergere cu prosop si uscare unge locul subtire cu unguent HEMORZON. Locul exact se poate vedea tamponand zona anala cu o bucata de hartie igienica uscata, tinand usor apasata pe piele timp de 10-15 secunde.

Daca sangele este de culoare inchisa, inchegata, atunci inseamna ca fisurarea este undeva mai inauntru, in intestine, iar in acest caz OBLIGATORIU trebuie facuta o investigatie laparoscopica + ecografiere, catmai repede posibil!

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Bula):

Culoarea era deschisă.

| Bula a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Faci tamponarea cu hartie, urmat de restul...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai hemoroizi ai fost constipat ai fortat cand a iesit scaunul, era tare si a provocat o rană, pana se vindeca mergi la farmacie si cumpăra cicatridina este bun si la hemoroizi, tu de aceea singerezi e o rană in fund, ce varsta ai. Numai minca lucruri care produc constipatie, brînză, covrigi, maninca supe, ciorbă, bea apă 2 litrii, 2, 5 litrii de apă pe zi.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă e sânge curat de culoare roșie, în mod sigur provine de la o mică fisură anală sau hemoroizi. Sângele provenit de la sângerări intestinale interne are culoare neagră.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Hammurabi):

Nicidecum nu era de culoare neagra am avut o perioada acum cateva săptămâni cand aveam probleme cu constipaţia.

| Hammurabi a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

E foarte posibil din cauza constipației să se fi produs o fisură anală și de acolo apar picăturile de sânge în scaun. Nu e nimic periculos, se vindecă destul de ușor așa cum te-a sfătuit Bula mai sus.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Hammurabi):

Nu am de ce sa ma gandesc la ceva mai grav pentru ca din cate stiu nu am antecedente medicale si mna. Sunt si tânăr. Mersi de sfaturi.

| Kogaion a răspuns:

Iti recomand un control mai amanuntit, daca este sange, e clar ca este o problema. Dar e posibil ca ce-ai vazut sa nu fie sange, sa fie ceva ce ai mancat mai rosu, cel putin asa a patit o cunostiinta de a mea.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Kogaion):

Da la asta ma gândeam și eu.