| Tina_Sida_1981 a întrebat:

Buna ziua, as vrea sa intreb, as putea sau am voie sa ma operez de hernie de disc lombar? Mentionez ca inca din 2017 am asa ceva, iar in 2019 am fost operata la sân(neoplasm mamar drept). Am facut chimio, radio si acum hormonoterapia. Tratament cu medicamente+ injecții am facut pentru dureri, dar acum sunt deja prea mari, când mă apucă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Unda verde pentru o astfel de operatie ti-o poate da numai neurochirurgul.
Asta deoarece in primul rand, el decide daca este necesara operatia, iar in al doilea rand, poate evalua riscurile referitoare starii de sanatate actuale in raport cu necesitatea operatiei de hernie.
Nimeni (nici macar daca ar fi neurochirurg) nu s-ar putea pronunta online daca te poate opera la momentul actual, ori daca este atat de necesara operatia.
Trebuie sa mergi la un neurochirurg si acesta sa te consulte pentru a avea raspunsuri la aceste intrebari.

Numai bine!