| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu cum as putea sa imi regulez menstruatia fara anticonceptionale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine incearca sa o reglezi nu sa o regulezi.

| AutumnDay a răspuns:

Unele femei nu o au regulata toata viata. Daca iei anticonceptionale, dupa ai sanse mari sa revina la cum era inainte. Citeste pe net despre mladite de zmeur. Eu iau in acest moment.
Oricum, mai ai timp sa ti se regleze, am vazut ca ai 17 ani. Posibil ca in jurul varstei de 18-20 ani sa ti se regleze sau nu.

| mikis a răspuns (pentru AutumnDay):

Problema este ca am dureri de burta si ma simt ca si cum as fi pe ciclu chiar si in momentul de fata si sunt stresata pentru ca totusi a intarziat iarasi 2 zile. Am patit timp de 3 luni sa am menstruatie doar 2 zile si aia in cantitati foarte reduse(cateva picaturi) si a 4-a luna a fost timp de 10 zile si am fost si la doctor si nu mi-a zis sau dat absolut nimic. La tine functioneaza ca mladite de zmeur?

| CuriousStuff a răspuns:

Exista o mica posibilitate sa ti se regleze daca ai un stil de viata sanatos si faci miscare fizica zilnic. Dar cum a spus si Fleurss, unele femei nu au o menstruatie regulata oricat ar incerca, iar anticonceptionalele sunt singura varianta.
Depinde si de varsta ta, daca esti mai tanara (pana in 20 de ani) e perfect normal ca inca sa nu fie regulata, o sa se regleze odata cu inaintarea ta in varsta, daca ai trecut de 20 pana acum trebuia sa se regleze.
Multa sanatate.

| mikis a răspuns:

Problema este ca am dureri de burta si ma simt ca si cum as fi pe ciclu chiar si in momentul de fata si sunt stresata pentru ca totusi a intarziat iarasi 2 zile. Am patit timp de 3 luni sa am menstruatie doar 2 zile si aia in cantitati foarte reduse(cateva picaturi) si a 4-a luna a fost timp de 10 zile si am fost si la doctor si nu mi-a zis sau dat absolut nimic

| TCosminn a răspuns (pentru mikis):

Ai rabdare, se va regla cu timpul. Am avut o prietena cu aceeasi problema ca a ta pe la 16 ani atunci... Dupa 18 nu a mai avut probleme.