| Terraplanet a întrebat:

As vrea să știu dacă depunerea unei mucoase pe corzile vocale reprezintă un început de afecțiune gravă sau se poate înlătura în timp( tratament)? Am anumite momente în care mi se depune un fel de mucoasă( nu știu exact dacă așa se numește) dar sunt nevoită să îmi "dreg" glasul, ceea ce îmi irita în timp corzile vocale. Exista o soluție pentru acest lucru? Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Corzile vocale sunt muschi acoperiti cu mucoasa. Probabil la tine este un excedent de mucoasa datorat unei raceli sau ceva. Mergi la doctorul de familie!

| Terraplanet explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc. Eu am avut intr-adevar răceli dese în anii trecuți. De fapt oricine simte în gât, dimineața mai ales, un exces de mucoasă si are tendința de asi curăța gâtul.

1 răspuns: