| Xalion a întrebat:

Astazi am facut o ecografie abdominala datorita faptului ca am avut dureri de burta foarte puternice in ultima vreme. Din ecografie reiese ca pe ambele ovare am chisturi medicul spunandu-mi ca e posibil sa sufar de ovare polichistice. Am 17 ani, si am dureri de cand e lumea dar, mi-a spus ca fiind la ovulatie (menstruatia terminandu-se acum o saptamana) macar unul dintre ele se va sparge dar nu intelege de ce celalalte ovule au ajuns deja la maturitate. Maine sunt programata la ginecologie pentru a mi se face o noua ecografie. Cautand pe internet despre ovarele polichistice, am vazut relativ simptomele care apar, precum pilozitate excesiva, ingrosarea vocii, lipsa menstuatiei dar, eu nu sufar de niciun simptopm in afara de dureri. Pe parcurs e posibil sa trec prin schimbarile acestea? Si in cazul ovarelor polichistice, se ofera tratament hormonal cu estrogen?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Sunt multe fete care au ovare polichistice si singurul simptom e durerea. Poti ajunge la complicatiile cititte de tine dar in timp, daca trec destui ani.
Mergi la ginecolog. Cel mai probabil iti va da anticonceptionale

| weloveit a răspuns:

Buna! Cel mai bine este sa astepti un nou consult, deoarece de la doctor la doctor opiniile difera. Multe dintre chisturi se sparg la menstruatie si se elimina singure. Stai linistita poate maine vei avea un alt rezultat. Si da, se ofera tratament hormonal cu estrogen.