| Andrei_Dragoş_1998_2PoM a întrebat:

Astazi am fost la medic fiindca acum ceva zile nu ma simteam prea ok.
Tot astazi am fost consultat si mi-a zis ca as suferi de o boală cronică fiind vorba despre o hipertensiune.
Va rog frumos si spuneti-mi ca exista si alte medote...
Nu pot trai cu gandul ca numai un tratament ma poate face sa ma simt normal...
E aiurea, tocmai acum sa aflu.
Am 20 de ani, tocmai cand imi era viata mai frumoasă...
De ce nu am avut problema asta la 11-12-13 ani si de ce tocmai acum?
Aiurea rău de tot...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi 1h pe jos in fiecare zi si vezi cum e dupa aia

| Simpatic a răspuns:

Eu as cere si o a doua opinie in cazul tau, si anume al doilea consult sa fie facut de un medic cardiolog specialist si sa se faca cu ecograf de asta de noua generatie (pentru inima!), daca si aceasta a doua opinie iti spune ca ai hiperteniune si de la ce este, de ex. angina pectorala, atunci le-as lua de bune.
Daca pana acum ti s-a spus ca ai hipertensiune doar ca ti s-a luat pulsul si tu fugeai cu 10 min inainte sau te-ai panicat de la ceva, atunci nu ai nicio boala cronica!
Daca se adevereste ca ai hipertensiune nu te pacienta, esti la fel de normal ca toti ceilalti doar ca vei avea nevoie de tratament, tanar sau batran asta este situatia, cati copii nu mor de cancer la 5 ani? BOALA NU TINE CONT DE VARSTA.
Te-am vazut panicat, dar te vei obisnui cu sau fara aceasta hipertensiune si peste un timp vei zambi, nu te va schimba cu nimic, mai grav este cand din om nevii neom peste noapte, cand ti se spune ca trebuie sa iti amputeze un picior sau o mana, atunci zic eu ca este ceva grav!
Tu esti ca mine cand am fost acum ani de zile la medic si am aflat ca am steatoza hepatica, 1 saptamana n-am putut manca de durere, asa prost ma simteam, aveam nevoie de pastule naturiste si regim, ce crezi acum imi vine sa rad ce prost am fost pentru acel diagnostic, credeam pe atunci ca am hepatita si cine stie ce se intampla. Cam asa esti si tu acum, doar experimentezi o senzatie de frica apasatoare, s-ar putea ca al doilea consult (Cel despre care ti-am spus mai sus) sa iti zica ca de fapt nu ai nimic!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Hipertensiune au toti asa ca numai dramatiza atit ca nu e cazul si nu e boală cronică, sau tu nu stii care sunt bolile cronice? Diabet, cancer astea boli cronice, si hiper tensiunea nu e bună dar se poate tinbe sub control cu pastile, iar nu te mira ca esti bolnav deoarece tot ce mincam este nociv, si toate bolile din mîncare se fac.

| Violleta2022 a răspuns:

Hipertensiune arteriala se elimina in totalitate, daca te apuci serios de un sport si devii activ fizic.
Viata sedentara si mancarea neadecvata, duc la hipertensiune!
Asadar, este vremea sa purcezi la o schimbare drastica in viata ta: adopatand o viata sanatoasa, activa, cu sport facut zilnic si cu mancare sanatoasa.
Apropo, la 11-12 -13 ani, erai inca un copilas, in crestere, fiind inca activ fizic, de aceea nu ai facut hipertensiune.
Hipertensiunea este boala puturosului, care nu face nimic toata ziua, fiind sedentar si mancand numai porcarii.
Imi pare rau sa-ti spun asta, dar hipertensiunea apare de obicei la oamenii grasi, batrani si/sau sedentari.
Nu-i nimic de speriat, ca-i 100% reversibila, daca iei in serios situatia ta si te apuci de alergat sau mers la sala si mancat zilnic fructe proaspete, salate si legume proaspete sau gatite, alturid e o bucata de carne facuta pe gril sau fiarta, nu prajita! Evident, se evita prajelile, tocaturile, afumaturile, sucurile, coca cola si pepsi. fara salamuri, fara afumaturi, fara Mcdonald sau alte fast fooduri.
Bauturile energizante, cola, cafeaua si fumatul, sunt total interzise, ca-ti pot fii fatale.
Hai cu sport si mancare sanatoasa, ca sa te pui pe picioare intr-un an, uitand pe veci de hipertensiune.
Apropo, atat pierderea noptilor cat si culcatul dupa miezul noptii, iti pot afecta grav sanatatea.
Inca ceva: sexul sau mastuturbare excesiva, pot sa duca la lesin sau chiar moarte, daca le practici intens, cand ai hipertensiune.

| Simpatic a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce dati raspunsuri pe jumatate adevarate, aceasta hipertensiune poate fi data de o problema usoara sau moderata a INIMII, nu e de la sine ca nu faci miscare!
Si ca orice afectiune este nevoie de pastile, altfel te lasa inima cand iti este lumea mai draga, tocmai cand tu faci sport si alergi pe banda si ti-ai dus pulsul in 200!
Deci este ok sa faci sport dar fara medicamentatie adecvata se poate si muri. Sfatul cu alimentatia da este cat se poate de corect cat si benefic, adica manaci corect si cat mai natural te mentii sanatos, nu mananci ce trebuie te imbolnavesti.
Asta este,din pacate astea dupa parerea mea sunt bolile moderne pe care ni le-au dat aditivii alimentari, nu zic ca au fost ganditi pentru asta dar astea-s efectele lor adverse, aceste "efecte adeverse" sunt iremediabile din pacate. Si iarasi zic din pacate, te imbolnavesti din cauza E-urilor si apoi iei alte E-uri ca sa te simti mai bine sau ca sa traiesti, E-urile astea care te ajuta le iei din farmacie de data asta ca pe primele le-ai luat de la supermarket, trist dar adevarat.
Nu este oare o intrebare pertinenta, de ce sunt atatea cazuri de boli de inima si de cancer? eu stiu ca, cancerul exista de mii de ani, in Antichitate se murea si atunci de aceasta boala, dar care cate cazuri erau? 1 la 1 milion sau mai rar? cate cazuri sunt acum? 100.000 la 1 milion sau mai des, deci de ce?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Simpatic):

Din cate am citit, nu este mentionata NICI o boala a inimii, doar hipertensiune.
Daca la investigatiile emdicale aprea cumva o anomalie sau boala a inimii, medicii aveau obligatia sa-i spuna adevarul, dar cum nu au facut-o, inseamna ca nu-i nimic anormal sau in neregula cu inima lui.
Asadar, raspunsul tau nu are nici scuza o relevanta, in acest caz.
Baiatul nu are boli de inima, doar o banala hiepertensiune care-i poate face foarte rau, daca continua cu viata sedentara, pierderea noptilor, ori alte tabieturi periculoase, ori sau mancaruri si bauturi care ii pot ridica tensiunea arteriala.

Dar hai sa nu despicam firul in 4, pe topicul baiatului, ca nu-i cazul sa dezbatem bolile canceroase si vechimea lor.

| Simpatic a răspuns (pentru Violleta2022):

Tanti noi aici pe TPU nu dam feedback ca raspuns nefolositor doar pentru ca cineva mai trecut prin probleme decat noi, a spus ceva in contradictie cu noi!
Ce afectiune este hipertensiunea in sine? exista ea? te-ai gandit?
daca ma alearga un caine am hipertensiune ca diagnostic?
ganditi logic, eu am persoane in familie cu acest diagnostic dar afectiunea nu se numeste hipertensiune este data de o afectiune a inimii, caci hipertensiune fara o afectiunea in sine care sa o declanseze nu exista.
Deci nefolositor este sfatul dumitale!

| Andrei_Dragoş_1998_2PoM explică (pentru Violleta2022):

Aoleo doamne fereste...
Chiar nu vreau sa mor, incepe sa mi se facă teamă din tot ce o scris Simpatik...
Doamne Dumnezeule mare fii cu mine?

| Simpatic a răspuns (pentru Andrei_Dragoş_1998_2PoM):

Eu zic ca te pacientezi aiurea, iar dupa cum scrii s-ar putea ca nu ai absolut nicio problema ci mai degraba suferi de anxietate, adica o panica nejustifica ca te-ai putea imbolnavi, ca ti se poate intampla ceva etc!
Dar cum spuneam nu strica un ecograf al inimii chiar daca este scumput la pret, acolo se vede cel mai clar care este cauza acestui puseu de tensiune.
Deci cum spuneam cu siguranta nu ai absolut nimic, dar in medicina intotdeauna este bine sa previi decat sa tratezi, deci in cazul tau acel al doilea consult este sfant, te vei lamuri ca nu ai nimic ce tine de inima si de cardiolog ci mai degraba in opinia mea de psiholog happy

| Simpatic a răspuns (pentru Andrei_Dragoş_1998_2PoM):

Eu n-am zis nimic care sa te sperie eu am zis sa ceri second opinion adica alt medic cardiolog si alt consult, nu stiu cine ti-a facut tie primul consult, medicul de familie? :)
Stai linistit sunt sigur ca nu ai nimic, esti doar un pusti sanatos dar fricos.
Uite de unde a plecat starea ta de panica : https://www.tpu.ro/......a-la-mine/
Revino-ti baiete, nu ai absolut nicio afectiune.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Simpatic):

Vorbesc din experinta!
Am in familie unul cu hipertensiunea arteriala, care a reusit sa o elimine cand s-a apucat serios de sport si harana sanatoasa, asadar, stiu foarte bine ce vorbesc. Sfaturile vin de la medicii din Australia, nu de la orice medic de tara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei_Dragoş_1998_2PoM):

Nu te speria, ca nu-i nimic grav, daca medicii nu ti-au spus ca ai vreo malformatie sau boala de inima, nu lua in serios ce tampenii vorbesti baiatul ala.
Sotul meu a avut hipertensiune arteriala aproape 10 ani, pana ce a horatat intr-o zi, ca-i cazul sa scape de ea, desii ii fusese recomandat de multe ori, de medicii australieni, sa lase viata sedentara si sa se apuce macar de alergat. Evident ca a luat-o usor, ca altfel putea sa-si dea duhul, dar in timp a urcat progresiv si apoi, schimbandu-si dieta, mancand mai sanatos, chiar a reusit sa o reduca (hipertensiuena) si ulterior, sa o elimine.
Din pacate, munceste foarte mult, fiind lipit de scaun cate 12-14 ore pe zi, dar frica sa nu moara din cauza hipertensiunii arteriale, il forteaza sa iasa la alergat, macar la 2 zile.
Uitasem sa mentionez, facuse sport de performanta pana la 35 de ani, asadar, fusese un barbat fit si sanatos, pana a ajuns sedentar din cauza muncii.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la o farmacie care are ceaiuri medicinale si cumpara-ti un ceai pentru hipertensiune, ca-s mult mai sanataose si nu au efecte secundare, precum medicamentele.
Recomand 1 litru de ceai de HIBISCUS pe zi, care-i foarte placut la gust, un pic acrisor, cu gust de fructe de padure.
Alte ceaiuri pentru hipertensiune sunt: Paducelul, Talpa gastei, si Mesteacanul.

Atentie! Hipertensiunea arteriala poate apare si daca sunt boli grave in corp sau sunt infectii.
De exemplu: o infectie la rinichi, poate sa-ti ridice tensiunea arteriala.
Asadar, fii atent daca mai ai si alte simptome sau dureri in corp.

| anonimg a răspuns:

Recomand medicamentele în cazul hipertensiunii doar pentru că mă obligă statul, și doar în cazuri cu valori mai mari de 17.
Dar dacă ai un stil de viață sănătos poți trăi fără medicamente.
Stilul de viață sănătos trebuie să-l aibă toți oamenii: și cei bolnavi și cei sănătoși.
Odihnă, alimentație, muncă, și exerciții fizice -toate se încadrează în stilul de viață sănătos.
Prăjelile și pâinea albă n-ar trebui date nici la porci că i-am îmbolnăvi. Carnea de porc -pentru că este prea grasă și conține multe toxine ar trebui exclusă din alimentație. În felul acesta nu va exista nici colesterol in interiorul vaselor de sânge, și nici grăsime viscerală (cea depusă pe organe: inimă, ficat, etc).
Carnea, laptele, ouăle și brânza ar trebui reduse, și introduse în alimentație cerealele integrale (fără zahăr) cu lapte de soia.
Părinții tăi au mâncat, au băut și și-au trăit viața fără să țină cont că vor putea da naștere la un copil bolnav sau că îi poate apărea probleme mai înainte de vârsta a treia.
Viața noastră trebuie să fie supusă unor legi riguroase dacă vrem să ne păstrăm sănătatea. Să nu trăim după cum ne place, ci să facem să ne placă lucrurile sănătoase.
Și dacă părinții trăiesc după cum le place, cum să ne așteptăm la o altfel de educație care să le-o ofere copiilor lor?

Aș putea spune că noi trebuie să trăim sănătoși pentru că așa este normal.
Dar educația de care avem nevoie este mai înaltă de atât. Adică noi trebuie să trăim sănătoși pentru Dumnezeu. Pentru că dacă El dorește să fim sănătoși, atunci așa trebuie să și trăim. Și când vom ajunge să spunem că nu mai putem, atunci vom avea un sprijin în El. Ne va da putere și vom putea merge mai departe.
Dacă vei trăi sănătos după cum trăiesc adventiștii de ziua a șaptea, hipertensiunea arterială va ajunge să dispară cu totul. Și în locul ei va rămâne doar tensiunea arterială fără de care nu am fi în viață.
O tensiune normală se măsoară la domiciliu timp de 7 zile. În poziția șezând, cu mâna așezată pe masă, și înainte de a ne ridica din pat dimineața. Se înregistrează valorile și atunci se face media.
Dacă ți s-a făcut rău poate să fie din mai multe cauze. Pentru că orice problema de sănătate afectează tensiunea arterială. Atunci când oamenii se simt rău este din pricina că sângele nu este sănătos și este afectat de ceva: lipsă de oxigen (sângele își ia oxigenul din plămâni și din apă) -daca respirăm sănătos și dacă bem suficientă apă.
Sângele poate să fie afectat de lipsa unor vitamine și minerale care duc la o stare rea a organismului.
Sângele poate fi afectat din cauza vreunui virus, bacterie lucruri care pot fi depistate numai la analize speciale.
Sângele (tensiunea arterială a acestuia) poate fi afectată din pricina colesterolului (este grăsimea depusă în interiorul vaselor de sânge). Tensiunea se mărește atunci când vasul de sânge se îngustează.
O tensiune nu se poate stabili la o singură măsurătoare. Dar nu pot contesta medicul. Trebuie să îți măsori tensiunea mai des.
Oricum ar fi, poți scăpa și de tensiune mărită, și de colesterol (dacă ai) trăind sănătos.
Consumul de apă multă te va ajuta la stabilizarea tensiunii, dar și la curățarea sângelui. Rinichii sunt aceia prin care se filtrează sângele. Iar aceștia trebuiesc obligatoriu curățați; și doar cu apă se vor curăța.
De aceea trebuie să bem cel puțin doi litri de apă/zi; alte lichide -chiar și ceaiul- nu sunt decât hrană, vitamine și minerale, dar niciodată nu vor putea înlocui apa. Fără apă toți oamenii se vor îmbolnăvi de hipertensiune, de rinichi sau de amândouă sau și de altele.

| Donsavas a răspuns:

Hipertensiunea se poate vindeca. Trebuie să elimini cauzele care o provoacă.
Retenția de apa, grasimea in exces, colesterolul mărit, glicemia netinuta sub control etc.

| Kindal38 a răspuns:

Probabil acum pentru. ca ai un stil de viață haotic.Nu mănânci ce trebuie, bei ce nu trebuie si poate dormi prea puțin si muncești prea mult